Vládna koalícia sa dohodla na zásadnom balíku opatrení, ktoré majú priniesť výraznú konsolidáciu verejných financií v celkovom objeme 2,6 až 2,7 miliardy eur. Tento krok je nevyhnutný pre zníženie deficitu verejných financií na 4,7 % HDP v nasledujúcom roku. Premiér a predseda strany Smer-SD, Robert Fico, predstavil tieto opatrenia spolu s koaličnými partnermi, pričom podľa jeho slov je cieľom dosiahnuť udržateľnú finančnú stabilitu štátu.
Zvýši sa DPH, niektoré daňové sadzby klesnú
Jedným z najvýraznejších opatrení je zvýšenie základnej sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) na 23 %. Tento krok má zabezpečiť väčší príjem do štátneho rozpočtu. Na druhej strane, vládna koalícia zníži zníženú sadzbu DPH na základné tovary a služby na 5 %, čo má zmierniť dopady na obyvateľov. To sa bude týkať najmä základných potravín, liekov a ubytovacích služieb, ktoré doteraz podliehali 10 % DPH. Energie a ostatné potraviny budú mať novú sadzbu DPH vo výške 19 %.
„Dohodli sme sa, že pokiaľ ide o DPH, zavádzame základnú sadzbu na 23 % s tým, že pokiaľ ide o všetky ostatné potraviny, tie pôjdu do 19 % sadzby a tie základné potraviny, kde sme zaviedli pred niekoľkými rokmi 10 % DPH, pôjdu do 5 % sadzby DPH," vysvetlil Fico.
Okrem úprav DPH balíček obsahuje aj nové dane pre firmy. Zavedená bude daň z finančných transakcií pre podniky, čo má priniesť ďalší príjem do štátneho rozpočtu. Ďalším opatrením je zvýšenie firemnej dane pre spoločnosti, ktoré dosiahnu určitú výšku príjmu, čím sa má zabezpečiť, že väčšie firmy prispejú do konsolidácie väčšou mierou.
Prichádza daň z finančných transakcií a zmena rodičovského dôchodku
Robert Fico sa vyjadril, že daň z finančných transakcií nebude mať negatívny dopad na bežných občanov. „Bolo veľa klamstiev popísaných v médiách, že to ideme zaviesť na úkor ľudí, nie je to pravda. Táto daň sa bude týkať výlučne právnických osôb," zdôraznil premiér. Zvýšenie dane sa dotkne aj firiem, ktoré dosahujú príjem nad 5 miliónov eur, čím bude zaistené, že väčšie podniky prispejú viac.
Vláda tiež plánuje zmeny v oblasti daňového bonusu a tzv. rodičovského dôchodku. Fico potvrdil, že penzisti budú od tohto roku dostávať plnohodnotný 13. dôchodok, a uistil, že dôchodcovia nebudú zasiahnutí negatívnymi zmenami.
Okrem spomínaných opatrení plánuje vláda šetriť na úradoch, zvýšiť cenu diaľničnej známky, zvýšiť odvodové stropy pre lepšie zarábajúcich ľudí a tiež zvýšiť sadzby daní z príjmov pre podnikateľov. Má sa zaviesť, resp. zvýšiť osobitná daň pre energetické firmy, rafinérie a telekomy.
Konsolidácia musela prísť
Podľa Fica zdedila súčasná vláda po predchádzajúcich kabinetoch „najhoršie verejné financie v celej Európskej únii (EÚ)." Konsolidácia je podľa neho neodkladná, pretože Slovensko musí byť solídnym a zodpovedným partnerom v rámci eurozóny. "Nevyhnutná je preto, že musíme byť solídni a zodpovední partneri. My sme dobrovoľne vstupovali do eurozóny a keďže sme jej súčasťou, musíme reagovať na určité pravidlá, ktoré v tomto prostredí existujú," vysvetlil Fico. Upozornil, že ak by vláda nezaviedla tieto opatrenia, výsledkom by mohlo byť zdraženie pôžičiek a zhoršenie medzinárodného hodnotenia Slovenska.
Fico zároveň zdôraznil, že navrhované opatrenia sú sociálne udržateľné a férové. „Môžeme spoločne vyhlásiť, že sme našli rovnováhu a dnes táto konsolidácia nejde iba za ľuďmi, táto konsolidácia ide aj za právnickými osobami, za firmami, za bankami. Každý v tomto štáte sa musel nejakým spôsobom poskladať na to, aby sme pristúpili k takémuto rozhodnutiu,“ vyhlásil premiér.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.