Keď sa povie „účtovník“, pravdepodobne si predstavíme osobu, ktorá ovláda všetky zákutia účtovných a daňových predpisov. Často sa tiež automaticky domnievame, že takáto osoba má príslušné vzdelanie. O účtovníkoch sa zvykne hovoriť, že tí dobrí sú „na nezaplatenie“. O pravdivosti tejto vety sa určite nikto nebude prieť. Ako však tých dobrých spoľahlivo rozoznať?
Účtovnej profesii chýba primeraná regulácia
Na Slovensku je to pre bežného človeka veľmi problematické. Tzv. „vedenie účtovníctva“ je totiž v SR voľnou živnosťou. Pripomeňme, že pre prevádzkovanie voľných živností sa nevyžaduje preukázanie odbornej ani inej spôsobilosti. V zásade sa teda „vedením účtovníctva“ môže zaoberať hocikto, kto už mal 18 rokov, nebol zbavený spôsobilosti na právne úkony a nebol odsúdený za určité trestné činy.
Podľa zoznamu odporúčaných označení najčastejšie používaných voľných živností a ich obsahového vymedzenia zverejneného na stránkach ministerstva vnútra môže osoba podnikajúca vo „vedení účtovníctva“:
- vykonávať činnosti v oblasti účtovníctva a účtovnej evidencie (navrhovanie účtovných systémov, vypracovanie finančných výkazov a vedenie účtovných kníh),
- vypracovávať daňové priznania fyzických a právnických osôb (bez poskytovania daňového poradenstva).
Na obranu mnohých účtovníkov treba povedať, že hoci im to zákon neukladá, neustále sa vzdelávajú a snažia sa zdokonaľovať svoje služby. Veľa z nich možno pokladať za skutočných odborníkov. Faktom ale zostáva, že účtovník môže svojmu klientovi vyrobiť nemalé problémy. Aj z tohto dôvodu by asi bolo namieste, keby sa podmienky prevádzkovania živnosti spočívajúcej vo „vedení účtovníctva“ vymedzili aspoň tak, aby si záujemca o služby konkrétneho účtovníka mohol ľahšie overiť, či tento spĺňa aspoň určité odborné štandardy.
Len pre porovnanie – v susednom Česku (na rozdiel od SR) patrí činnosť účtovných poradcov, vedenie účtovníctva a vedenie daňovej evidencie medzi tzv. viazané živnosti, ktorých prevádzkovanie je podmienené odbornou spôsobilosťou. Myslíte, že českým podnikateľom v oblasti účtovníctva postačí absolvovanie nejakého odborného kurzu? Tak to ani zďaleka. Ak chcú pôsobiť samostatne ako SZČO, môžu si vybrať, či budú mať:
- vysokoškolské vzdelanie a 3 roky praxe v obore,
- vyššie odborné vzdelanie a 5 rokov praxe v obore,
- stredné vzdelanie s maturitnou skúškou a 5 rokov praxe v obore alebo
- osvedčenie o rekvalifikácii alebo iný doklad o odbornej kvalifikácii vydaný príslušným zariadením a 5 rokov v praxe v obore (bližšie príloha č. 2 českého zákona č. 455/1991 Sb.).
S problémami ohľadom daní len za daňovým poradcom
Ak potrebujete zaručenú radu vo veciach daní, odvodov či poplatkov, mali by ste sa obrátiť na daňového poradcu. Poradí vám pri plánovaní daní, určovaní základu dane a samotnej daňovej povinnosti.
Ako „daňový poradca“ však v SR nemôže podnikať hocikto, kto sa zaujíma o daňovú problematiku a v tejto oblasti „má načítané“. Pre výkon tejto profesie je potrebné splniť veľmi prísne podmienky. Upravuje ich osobitný zákon a na ich dodržiavanie dohliada Slovenská komora daňových poradcov.
Ak sa chce niekto stať daňovým poradcom, musí okrem iného:
- dosiahnuť vysokoškolské vzdelanie 2. stupňa,
- vykonávať najmenej 5 rokov ekonomickú prax alebo právnickú prax alebo najmenej 3 roky činnosť asistenta daňového poradcu,
- zložiť náročnú odbornú skúšku,
- byť evidovaný v zozname daňových poradcov,
- byť bezúhonný.
Daňoví poradcovia musia navyše dodržiavať viacero špecifických povinností. Ide napr. o:
- platenie poplatkov Slovenskej komore daňových poradcov,
- zúčastňovanie sa na povinnom vzdelávaní,
- zachovávanie mlčanlivosti o všetkých skutočnostiach, o ktorých sa dozvedeli v súvislosti s poskytovaním daňového poradenstva.
V neposlednom rade daňoví poradcovia zodpovedajú za škodu, ktorú by klientovi svojimi radami spôsobili a pre prípad jej spôsobenia musia byť aj povinne poistení.
Z vyššie uvedeného je asi celkom zrejmé, že daňoví poradcovia si za svoje služby môžu vypýtať značnú odmenu. Jej výška nie je odôvodnená len ich erudíciou či skúsenosťami, ale aj množstvom požiadaviek, ktoré musia plniť, aby vôbec mohli svoju profesiu vykonávať.
Ak by poradenstvo, ktoré má byť doménou daňového poradcu, poskytovala v rámci podnikateľskej činnosti osoba, ktorá ním nie je, hrozilo by jej trestné stíhanie. Takéto konanie by totiž mohlo naplniť znaky skutkovej podstaty neoprávneného podnikania, za ktoré v základnej sadzbe hrozí odňatie slobody až na 2 roky. Tento prísny postih má chrániť všetkých prijímateľov neodborných rád; nesprávne kroky v oblasti daní a poplatkov im totiž môžu priniesť nielen likvidačné škody, ale v mnohých prípadoch dokonca až trestnoprávne postihy.
Barbora Magočová
Barbora Magočová je právnička. Venuje sa najmä obchodnému a občianskemu právu a popri právnej praxi rozvíja aj publikačnú činnosť. Pre Peniaze.sk píše články týkajúce sa hlavne právnych aspektov podnikania a obchodných záväzkových... Ďalšie články autora.