Ukončenie štúdia na strednej alebo vysokej škole nesúvisí len s právami a povinnosťami študentov, ale aj s ich rodičmi, ktorým v tejto súvislosti vznikajú náležitosti súvisiace s uplatňovaním daňového bonusu. Správne realizovaný daňový bonus je dôležitý, pretože pri jeho uplatnení bez splnenia zákonných podmienok nastupuje sankčný úrok za každý deň, obdobne ako je to pri preddavku alebo nedoplatku na dani.
Čo je daňový bonus, kto si ho môže uplatniť?
Daňový bonus si môže uplatniť daňovník, ktorý mal v zdaňovacom období zdaniteľné príjmy, na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom. Daňovník si daňový bonus môže uplatniť aj v prípade, že jeho dieťa má prechodný pobyt mimo domácnosť. Napríklad, ak jeho ratolesť študuje a v mieste školy býva na internáte. Daňový bonus si môže uplatniť vždy len jeden daňovník. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.
Nárok na daňový bonus v súvislosti s ukončením štúdia
Najsledovanejším obdobím v súvislosti s uplatňovaním daňového bonusu je práve čas po ukončení štúdia na strednej alebo vysokej škole alebo čas, do ktorého trvá sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie. Na daňový bonus majú nárok rodičia nezaopatreného dieťaťa a za také sa považuje študent strednej alebo vysokej školy do chvíle, kým ju ukončí.
Rodičia vysokoškoláka prídu o daňový bonus hneď po štátniciach, rodičia maturanta až v septembri, po troch mesiacoch od maturity, pretože čerstvý absoôvent strednej školy stráca štatút študenta až ku koncu augusta. Ak stredoškolák po maturite neplánuje navštevovať vysokú školu a nezaradí sa do evidencie nezamestnaných, rodičia majú nárok do 31. augusta na daňový bonus. Ak sa prihlási na úrade práce a zaradí sa do evidencie, rodičia nárok na priznanie daňového bonusu strácajú.
Sústavná príprava dieťaťa na povolanie a uplatnenie daňového bonusu
Sústavná príprava v sebe zahŕňa okrem bežných letných prázdnin (obdobie od skončenia výuky v jednom školskom roku do začiatku nasledujúceho) aj ďalšie situácie, počas ktorých vzniká nárok na uplatnenie daňového bonusu. Ide o:
obdobie bezprostredne nasledujúce po skončení štúdia na strednej škole, najdlhšie však do konca školského roka, v ktorom dieťa ukončilo svoje štúdium na strednej škole, najčastejšie do konca augusta. Podmienkou je, že dieťa v tomto období nevykonáva zárobkovú činnosť (neplatí pre dohodu o vykonaní práce a dohodu o brigádnickej práci študentov) a nie je ani zaradené do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce. Ide o obdobie „posledných prázdnin“ po skončení strednej školy, ak dieťa nepokračuje v štúdiu na vysokej škole, ak nie je ešte zamestnané a nie je zaradené ani do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
obdobie od ukončenia strednej školy do zápisu na vysokú školu,
obdobie po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa (vykonaného najneskôr v októbri).
Daňový bonus na nezaopatrené dieťa sa 1.7. zvýšil z 20 eur na 20,02 eura. O túto sumu sa rodičovi neznižuje základ dane, ale samotná daň, čo mu priamo zvýši čistý plat. Daňový bonus sa každoročne zvyšuje rovnakým koeficientom a za rovnaké kalendárne mesiace zdaňovacieho obdobia ako suma životného minima. Životné minimum pre plnoletú fyzickú osobu sa od júla 2010 zvýšilo zo 185,19 eura na 185,38 eura.
Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ z určitých príčin daňový bonus nevyplatí, môžu oň požiadať v ročnom zúčtovaní dane. V krajnom prípade ho môžu ešte získať prostredníctvom daňového priznania.