Dividendy všeobecne
Dividendu môžeme charakterizovať ako podiel na zisku spoločnosti, ktorý sa vypláca akcionárom. Rozdelenie zisku schvaľuje valné zhromaždenie. Jedným zo spôsobov, ako naložiť zo ziskom, je práve vyplatenie, resp. rozdelenie zisku medzi svojich akcionárov. Druhým spôsobom je reinvestovanie čo znamená, že spoločnosť použije dosiahnutý zisk na ďalšie podnikanie a rozvoj spoločnosti. Niektoré spoločnosti využívajú oba spôsoby, teda časť zisku vyplatia vo forme dividend a časť použijú na ďalšie podnikanie.
Dôležité: Dividenda je rozdelenie zisku spoločnosti medzi jej akcionárov.
Druhy dividend
Existuje viacero typov dividend, ktoré môžu byť akcionárom vyplatené. Medzi základné druhy patrí:
Hotovostná dividenda - spoločnosť vypláca dividendy vo forme hotovosti, a to elektronicky, resp. bezhotovostným spôsobom. Pre akcionára je hotovostná dividenda výhodou, nakoľko ju má k dispozícii ihneď. Naopak, pre spoločnosť to nemusí byť vždy prospešné, ak napríklad nedisponuje dostatočnou hotovosťou na výplatu dividend.
Hotovostné dividendy môžu byť vyplatené aj šekom (väčšinou pri zahraničných dividendách).
Akciová dividenda - patrí medzi druhú a obľúbenú metódu vyplatenia dividend. Spoločnosť vypláca akciové dividendy svojim akcionárom formou distribúcie nových akcií spoločnosti. Akciové dividendy sa vyplácajú podľa počtu akcií, ktoré akcionár už vlastní.
Majetková dividenda - okrem hotovosti a akcií môžu byť dividendy vyplatené majetkom spoločnosti. Za majetkovú dividendu sa teda považuje ktorýkoľvek majetok spoločnosti, ako napríklad nehnuteľnosť, cenné papiere, zlato, striebro či dokonca káva, pivo atď. Majetková dividenda musí mať ale zodpovedajúcu hodnotu. Vyplatenie tohto druhu dividend môže byť zaujímavé pre spoločnosť, ktorá nemá dostatočnú hotovosť.
Mimoriadna dividenda - tento typ dividendy sa vyskytuje ojedinele, preto sú skôr vzácne a nie tak časté. Spoločnosť ich väčšinou vypláca vtedy, ak má prebytočnú hotovosť. K prebytočnej hotovosti najčastejšie dochádza po väčšom úspechu spoločnosti alebo po predaji či likvidácii majetku.
Čo ovplyvňuje vyplácanie dividend?
Na frekvenciu vyplácania dividend má vplyv najmä rentabilita spoločnosti, resp. ziskovosť, ktorá patrí medzi najdôležitejší činiteľ pri vyplácaní dividend. Spoločnosť, ktorá dosahuje vyššiu rentabilitu, vypláca dividendy častejšie ako menej rentabilná spoločnosť.
Ďalším dôležitým faktorom je dividendová história spoločnosti pri ktorej sa predpokladá, že spoločnosť s „optimálnou” dividendovou históriou bude vo vyplácaní dividend pokračovať aj naďalej. Pri vyplácaní dividend zohráva nemalú úlohu aj veľkosť spoločnosti a tiež odvetvie, v ktorom spoločnosť pôsobí.
Ako sa vyplácajú dividendy?
Spoločnosti vyplácajú dividendy buď štvrťročne, alebo ročne. Vyplatenie dividend má pevne stanovené pravidlá, pričom sa spája s pojmami „Announcement date”, „Record date” a „Payment date”.
Announcement date - je dňom, kedy spoločnosť oznámi akcionárom vyplatenie dividedy. S dňom oznámenia dividendy súvisí In-dividend date a Ex-dividend date.
- In-dividend date je rozhodujúcim dátumom pre nákup akcie a akcionárovi vznikne právo na výplatu dividendy.
- Ex-dividend date je prvým dňom po In-dividend date, kedy sa už obchoduje bez nároku na dividendu.
Record date - ide o dátum záznamu, ktorý nasleduje cca dva dni po ex-dividend date. Record date je dňom, kedy je identifikovaný každý akcionár, ktorý má nárok na získanie dividendy.
Payment date - je deň, kedy spoločnosť vypláca dividendy. Deň výplaty si spoločnosť môže určiť ľubovoľne, väčšinou je to však mesiac po ex-dividend date.
Zdanenie dividend zo Slovenska
Spoločnosť sídliaca na Slovensku je povinná odviesť daň z dividendy už pri jej vyplatení. To znamená, že dividendy sú akcionárom vyplatené už zdanené a v daňovom priznaní sa neuvádzajú. Spoločnosť je povinná odviesť daň z dividendy daňovému úradu najneskôr do 15. dňa nasledujúceho mesiaca po vyplatení dividendy. V rovnakom termíne je povinná oznámiť zrazenie a odvedenie dane, a to prostredníctvom formulára „Oznámenie platiteľa dane o zrazení a odvedení dane vyberanej zrážkou podľa § 43 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov”.
Dôležité: Akcionár dostane vyplatené dividendy už zdanené. Daň odvedie spoločnosť, ktorá vypláca dividendy.
Dividendy sa zdaňujú sadzbou:
- 7 % - za zdaňovacie obdobie do 1. 1. 2024,
- 10 % - za zdaňovacie obdobie od 1. 1. 2024.
Upozornenie: Od 1. 1. 2024 je v platnosti nová sadzba dane, a to 10 %.
Zdanenie zahraničných dividend
Podiely na zisku upravuje zákon č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov. Dividendy, ktoré boli vyplatené zahraničnou spoločnosťou, podliehajú dani na Slovensku. To znamená, že akcionár je povinný uviesť príjem z dividendy v slovenskom daňovom priznaní. Pri zdanení je dôležité posúdiť status daňovníka (daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou a daňovník nespolupracujúceho štátu) a zdaňovacie obdobie, za ktoré boli dividendy vyplatené:
Zdaňovacie obdobie od 1. 1. 2017 do 31. 12. 2023:
- 7 % sadzba dane - daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou,
- 35 % sadzba dane - daňovník nespolupracujúceho štátu.
Štáty, ktoré majú so Slovenskou republikou uzatvorenú medzinárodnú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia sa považujú sa spolupracujúce štáty. Tieto štáty sú uvedené v zozname na webe Ministerstva financií Slovenskej republiky. Za nespolupracujúce štáty sa považujú tie štáty, ktoré nie sú v zozname uvedené.
Redakcia
Internetový denník Peniaze.sk momentálne patrí medzi najnavštevovanejšie ekonomické weby. Svojim užívateľom ponúka články z rôznych oblastí osobných financií, praktické rady, komentáre, užitočné kalkulačky, politické témy,... Ďalšie články autora.