Zamestnaneckú prémiu za celý rok 2009 môžete získať buď prostredníctvom ročného zúčtovania, ktoré vám urobí zamestnávateľ alebo vyplnením a odovzdaním daňového priznania z príjmov typu A.
Pokiaľ chcete, aby vám zamestnaneckú prémiu započítal zamestnávateľ (ak spĺňate podmienky), je potrebné ho o to požiadať najneskôr do 15. februára čestným vyhlásením.
Najskôr je potrebné si uvedomiť, že zamestnanecká prémia sa poskytuje vtedy, ak sa vypočítaná daň rovná nule a uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 zákona sa nepoužije.
Kedy si môžete nárokovať o zamestnaneckú prémiu
Nárok na zamestnaneckú prémiu si môžete uplatniť, len ak splníte podmienky, ktoré uvádza zákon o dani z príjmov.
V prvom rade, získať prémiu môžete len ak ste v roku 2009 dosiahli príjmy zo závislej činnosti (teda ste boli zamestnaní), ktorú ste vykonávali na území Slovenska. V prípade, že ste zároveň dosiahli aj príjmy z kapitálového majetku, z prenájmu, podiely na zisku (dividendy) či ďalšie príjmy podľa § 6 až 8 zákona o dani z príjmov, alebo plynú vaše príjmy zo zahraniča, automaticky strácate na prémiu nárok.
Ďalšou so základných podmienok poskytnutia prémie je minimálna výška príjmu za rok 2009, a to 1 773 eur, pričom však tieto príjmy musíte dosiahnuť minimálne za šesť mesiacov.
Kedy nemáte nárok na zamestnaneckú prémiu
Zjednodušene by sme mohli povedať, že sa jedná o osoby, ktoré dosiahnu príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov. No však aj tú sú výnimky. O prémiu si nemôžu nárokovať ani osoby, ktoré dosiahnu príjem za prácu ako člen družstva, konateľa s.r.o., likvidátora, nárokovať si nemôžu ani tí čo čerpajú rôzne platy a funkčné príplatky ústavných činiteľov, poslancov, odmeny obvinených vo väzbe a iní.
V prípade, že ako zamestnanec máte možnosť používať motorové vozidlo zamestnávateľa aj na súkromné účely, vlastníte zamestnanecké opcie alebo ste obdŕžali ceny a výhry zo súťaží, ktoré vyhlásil váš zamestnávateľ, taktiež už nemáte nárok na zamestnaneckú prémiu.
Zamestnaneckú prémiu si nemôžete uplatniť v daňovom priznaní ani v prípade, ak ste k 1.1.2009 boli poberateľom starobného, predčasného starobného, výsluhového dôchodku alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu. Prémiu si nemôžete uplatniť ani v prípade, že ste boli za poberateľa týchto dôchodkov určení spätne k 1.1.2009.
Ďalšie dôvody, prečo vám štát zamestnaneckú prémiu neposkytne
Aj keby ste však splnili všetky vyššie uvedené podmienky, môže predsa ešte len nastať situácia, kedy prémiu aj tak nezískate.
Môže tak nastať v prípade, ak zamestnávateľ čerpal príspevok na to, aby vás udržal v zamestnaní (zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti).
Zamestnávateľ vám môže na konci roku vyplatiť podiel na zisku, aj v prípade, že nemáte účasť na jeho základnom imaní (napríklad aj vtedy, keď nevlastníte zamestnaneckú akciu) a teda nedisponujete žiadnym obchodným podielom. Ak by tak urobil a vyplatil by vám, čo i len jedno euro, automaticky stratíte nárok na vyplatenie zamestnaneckej prémie.
Ak ste niektoré mesiace pracovali „na dohodu“, tieto mesiace sa vám nezapočítavajú do obdobia potrebného pre získanie prémie. Musíte teda pracovať na hlavný pracovný pomer minimálne 6 mesiacov.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.