Zamestnanecká prémia: Kto má a kto nemá nárok

Miroslava Hrášková | rubrika: Článok | 2. 2. 2010
Po prvý krát si môžete uplatniť nárok na zamestaneckú prémiu. Je však množstvo podmienok, ktoré je potrebné splniť, aby ste si ju skutočne uplatniť mohli. Spĺňate ich?
Zamestnanecká prémia: Kto má a kto nemá nárok

Zdroj: Shutterstock

Zamestnaneckú prémiu za celý rok 2009 môžete získať buď prostredníctvom ročného zúčtovania, ktoré vám urobí zamestnávateľ alebo vyplnením a odovzdaním daňového priznania z príjmov typu A.

Pokiaľ chcete, aby vám zamestnaneckú prémiu započítal zamestnávateľ (ak spĺňate podmienky), je potrebné ho o to požiadať najneskôr do 15. februára čestným vyhlásením.

Najskôr je potrebné si uvedomiť, že zamestnanecká prémia sa poskytuje vtedy, ak sa vypočítaná daň rovná nule a uplatnenie nezdaniteľných častí základu dane podľa § 11 zákona sa nepoužije.

Kedy si môžete nárokovať o zamestnaneckú prémiu

Nárok na zamestnaneckú prémiu si môžete uplatniť, len ak splníte podmienky, ktoré uvádza zákon o dani z príjmov.

V prvom rade, získať prémiu môžete len ak ste v roku 2009 dosiahli príjmy zo závislej činnosti (teda ste boli zamestnaní), ktorú ste vykonávali na území Slovenska. V prípade, že ste zároveň dosiahli aj príjmy z kapitálového majetku, z prenájmu, podiely na zisku (dividendy) či ďalšie príjmy podľa § 6 až 8 zákona o dani z príjmov, alebo plynú vaše príjmy zo zahraniča, automaticky strácate na prémiu nárok.

Ďalšou so základných podmienok poskytnutia prémie je minimálna výška príjmu za rok 2009, a to 1 773 eur, pričom však tieto príjmy musíte dosiahnuť minimálne za šesť mesiacov.

Kedy nemáte nárok na zamestnaneckú prémiu

Zjednodušene by sme mohli povedať, že sa jedná o osoby, ktoré dosiahnu príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov. No však aj tú sú výnimky. O prémiu si nemôžu nárokovať  ani osoby, ktoré dosiahnu príjem za prácu ako člen družstva, konateľa s.r.o.,  likvidátora, nárokovať si nemôžu ani tí čo čerpajú rôzne platy a funkčné príplatky ústavných činiteľov, poslancov, odmeny obvinených vo väzbe a iní.  

V prípade, že ako zamestnanec máte možnosť používať motorové vozidlo zamestnávateľa aj na súkromné účely, vlastníte zamestnanecké opcie alebo ste obdŕžali ceny a výhry zo súťaží, ktoré vyhlásil váš zamestnávateľ, taktiež už nemáte nárok na zamestnaneckú prémiu.

Zamestnaneckú prémiu si nemôžete uplatniť v daňovom priznaní ani v prípade, ak ste k 1.1.2009 boli poberateľom  starobného, predčasného starobného, výsluhového dôchodku alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu. Prémiu si nemôžete uplatniť ani v prípade, že ste boli za poberateľa týchto dôchodkov určení spätne k 1.1.2009.

Ďalšie dôvody, prečo vám štát zamestnaneckú prémiu neposkytne

Aj keby ste však splnili všetky vyššie uvedené podmienky, môže predsa ešte len nastať situácia, kedy prémiu aj tak nezískate.

Môže tak nastať v prípade, ak zamestnávateľ čerpal príspevok na to, aby vás udržal v zamestnaní (zákon č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti).

Zamestnávateľ vám môže na konci roku vyplatiť podiel na zisku, aj v prípade, že nemáte účasť na jeho základnom imaní (napríklad aj vtedy, keď nevlastníte zamestnaneckú akciu) a teda nedisponujete žiadnym obchodným podielom. Ak by tak urobil a vyplatil by vám, čo i len jedno euro, automaticky stratíte nárok na vyplatenie zamestnaneckej prémie.

Ak ste niektoré mesiace pracovali „na dohodu“, tieto mesiace sa vám nezapočítavajú do obdobia potrebného pre získanie prémie.  Musíte teda pracovať na hlavný pracovný pomer minimálne 6 mesiacov.

Miroslava Hrášková

Autor článku Miroslava Hrášková

V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Nová KALKULAČKA pre SZČO: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

21. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA pre SZČO: Vypočítajte si daňový bonus na dieťa v roku 2025

Daňový bonus na dieťa prechádza zásadnou reformou, ktorá ovplyvní rodiny s deťmi vrátane tých, kde rodičia podnikajú ako SZČO. Od roku 2025 budú bonusy nižšie, no zvýši sa percentuálny... celý článok

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

14. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slovensko by malo „zarezať“ plánovanú daň. ECB varuje, že môže porušovať pravidlá

Daň z finančných transakcií, ktorá má vstúpiť do platnosti na Slovensku od 1. januára 2025, vyvoláva v odborných kruhoch búrlivé diskusie a obavy. Táto nová legislatíva, ktorá sa zameriava... celý článok

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

12. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Nová KALKULAČKA daňového bonusu na dieťa 2025: Čo sa mení pre zamestnancov

Daňový bonus na dieťa prechádza od 1.1.2025 veľkou zmenou. Nový systém upravuje maximálne limity bonusu podľa počtu detí a zavádza obmedzenia pre vyššie príjmové skupiny. Tieto zmeny... celý článok

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

5. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci uvidia na výplatných páskach menej peňazí, rozdiel bude až v stovkách eur

Rok 2025 prinesie pre mnohých slovenských zamestnancov nepríjemné prekvapenia na výplatných páskach. V dôsledku vládnych opatrení na konsolidáciu verejných financií sa znižuje daňový... celý článok

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

4. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci budú tasiť u lekára peňaženky. Prichádza „výpalnícka daň“, kritizujú drsne lekári

Daň z finančných transakcií je podľa prezidentky Spoločenstva všeobecných lekárov „výpalnícka daň“. Nepochybuje že sa jej efekt prenesie na pacientov v podobe zdražovania.