Ak máte investičný byt, nehnuteľnosť, ktorá slúži na krátkodobé ubytovanie, či víkendovú chalupu, zrejme vás neminie pripravovaná zmena v dani z nehnutľnosti.
Od budúceho roka sa na Slovensku môžu vlastníci nehnuteľností pripraviť na zmenu, ktorá mnohých pravdepodobne nepoteší – dane z nehnuteľností porastú, a to najmä pre tých, ktorí vo svojom byte či dome nemajú nahlásený trvalý pobyt. Samosprávy sa totiž s ministerstvom financií dohodli na novom modeli, ktorý má pomôcť vyrovnať rozpočty miest a obcí a zároveň zaviesť spravodlivejšie daňové pravidlá. Upozorňujú na to tvnoviny.sk.
Bývanie vs. investičné nehnuteľnosti
Kľúčovou myšlienkou tejto zmeny je odlíšiť nehnuteľnosti využívané na bývanie od tých, ktoré slúžia ako investičný majetok. Práve tie, ktoré ich majitelia prenajímajú alebo nechávajú prázdne, by mali byť po novom zdanené násobne vyššou sadzbou – hovorí sa o dvojnásobku až trojnásobku aktuálnej dane. Ako vysvetľuje predseda Združenia miest a obcí Slovenska Jozef Božik pre tvnoviny.sk, cieľom nie je ľudí finančne zruinovať, ale aspoň čiastočne pomôcť samosprávam pri konsolidácii ich rozpočtov. „Nebudú to závratné peniaze, ale z malej časti to pomôže mestám a obciam,“ uviedol Božik.
Tento krok prišiel po tom, čo starostovia a primátori presvedčili ministra financií, že takýto nástroj potrebujú. Vláda totiž doteraz samosprávam nezriedka dorovnávala príjmy, ktoré im unikli napríklad pre rôzne daňové úľavy či výpadky. Teraz minister dúfa, že mestá a obce prestanú od štátu žiadať kompenzácie, keď budú môcť lepšie hospodáriť vlastnými silami.
Daň z takýchto nehnuteľností by mala byť vyššia, no nie likvidačná. Zástupcovia miest a obcí hovoria o zvýšení v desiatkach eur.
Nebytové priestory a chatky sa dani vyhnú
Nie všetky stavby však budú podliehať vyššej dani. Zmeny sa majú vyhnúť najmä záhradným chatkám či rekreačným objektom, pri ktorých nie je technicky možné prihlásiť trvalý pobyt. Rovnako zdaneniu uniknú aj apartmány v apartmánových domoch, ktoré sa z právneho hľadiska v mnohých prípadoch nepovažujú za byty určené na trvalé bývanie.
Naopak, vyššie dane sa budú týkať víkendových domov na dedinách, zdedených nehnuteľností, ktoré ešte neboli predané, ale aj takzvaných investičných bytov, ktoré majitelia kúpu len na to, aby ich následne prenajímali. A práve takýchto vlastníkov je podľa odborníkov na Slovensku viac, ako by sa mohlo zdať. „Investičné nehnuteľnosti nemá len vrchných sto ľudí na Slovensku. Vlastnia ich aj bežní ľudia, ktorí si napríklad brali hypotéku a kúpili si takýto byt. Taktiež je veľa Slovákov, ktorí pracujú alebo žijú v zahraničí, a majú tu nehnuteľnosť,“ hovorí realitný maklér Mário Glos.
Zároveň však upozorňuje, že vyššie dane by nemali automaticky viesť k zvyšovaniu nájomného. Podľa neho totiž niekoľko desiatok eur ročne navyše nebude mať výrazný vplyv na trhové ceny nájomného bývania. Tie sú totiž formované oveľa silnejšími faktormi, ako sú dopyt, lokalita či dostupnosť bývania v regióne
Plánované opatrenie teda predstavuje snahu o zavedenie väčšej rovnováhy medzi tým, kto nehnuteľnosť využíva ako svoj domov, a tým, kto ju berie ako investíciu. Samosprávy si od toho sľubujú viac spravodlivosti v daňovom systéme a aspoň miernu úľavu pre svoje rozpočty bez potreby ďalšej závislosti od štátnych dotácií.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.