Kúpili ste v roku 2024 dom či byt? Nezabudnite do konca januára splniť dôležitú povinnosť

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 13. 1. 2025
Ak ste v roku 2024 kúpili, predali alebo inak nadobudli nehnuteľnosť, je potrebné podať priznanie do 31. januára 2025. Prinášame vám návod, ako postupovať pri podávaní daňového priznania k dani z nehnuteľnosti.
Kúpili ste v roku 2024 dom či byt? Nezabudnite do konca januára splniť dôležitú povinnosť

Zdroj: Shutterstock AI

Ak ste ešte v roku 2024 stihli kúpiť byt, dom, pozemok či garáž, nezabudnite v januári 2025 podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti. Aké sú termíny, kde nájsť žiadosť a kde ju podať?

Priznanie stačí podať raz

Ak počas obdobia od 2. januára 2024 do 1. januára 2025 nedošlo k žiadnym zmenám v súvislosti s nehnuteľnosťami, ktoré vlastníte, máte v nájme alebo užívate, povinnosť podať daňové priznanie sa vás netýka. V takom prípade stačí čakať na rozhodnutie od príslušného mesta alebo obce, ktoré vám oznámi výšku dane, ktorú máte zaplatiť.

Na druhej strane, ak ste sa v tomto období stali vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, je potrebné daňové priznanie podať. Táto povinnosť sa vzťahuje aj na situácie, keď došlo k zmene typu či výmery pozemku, využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru. Podanie priznania je rovnako potrebné, ak vám vlastníctvo alebo užívacie práva k nehnuteľnosti zanikli. V takých prípadoch je nutné podať čiastkové daňové priznanie, aby obec mohla aktualizovať evidenciu a správne vyrubiť daň.

Na aké nehnuteľnosti sa vzťahuje povinnosť podať daňové priznanie? Slovenské zákony rozlišujú tri hlavné druhy dane z nehnuteľností:

  1. Daň zo stavieb, kam patria napríklad domy, chaty, garáže, humna, letné kuchynky, altánky či iné drobné stavby.
  2. Daň z bytov a nebytových priestorov – týka sa bytov v bytových domoch alebo nebytových priestorov, ako sú garážové státia v podzemí či priestory, ktorým bolo zmenené využitie (napr. premena bytu na kancelárie).
  3. Daň z pozemkov, ktorá zahŕňa záhrady, stavebné pozemky, poľnohospodársku pôdu, lesy, vinice či dvory.

Každý z týchto druhov nehnuteľností má svoje špecifiká, a ak dôjde k zmene ich vlastníctva, využitia alebo iných podstatných parametrov, vzniká povinnosť podať daňové priznanie.

 

Kedy musíte podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti?

Existuje množstvo situácií, ktoré môžu viesť k tomu, že musíte podať daňové priznanie. Medzi najčastejšie patria:

  • Kúpa, predaj alebo darovanie nehnuteľnosti
  • Nadobudnutie nehnuteľnosti dedením alebo dražbou
  • Rozvod spojený s rozdelením majetku, ktorý môže zmeniť vlastnícke podiely na nehnuteľnostiach
  • Získanie stavebného povolenia, ktoré mení druh pozemku (napríklad záhrada sa mení na stavebný pozemok)
  • Kolaudačné rozhodnutie alebo povolenie na zmenu využitia stavby či bytu (napr. keď sa obytná miestnosť zmení na kanceláriu)
  • Zbúranie stavby na základe povolenia
  • Pozemkové úpravy, ktoré vedú k zmene vlastníctva alebo výmery parcely
  • Dlhodobý nájom zapísaný v katastri, najmä pri podnikateľských pozemkoch s nájomnou zmluvou na viac ako 5 rokov.

Ak máte otázky alebo nejasnosti, obráťte sa na príslušný miestny úrad.

Zdroj: Nehnuteľnosti.sk

Ako a kde podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti?

Daň z nehnuteľností patrí medzi miestne dane, takže sa platí mestu alebo obci, kde sa nehnuteľnosť nachádza. To znamená, že ak žijete napríklad v Košiciach, ale zdedili ste pozemok v Nitre, priznanie podávate v Nitre. Tlačivá na podanie priznania si môžete stiahnuť zo stránky Ministerstva financií SR alebo si ich vyzdvihnúť na príslušnom mestskom či obecnom úrade. Následne ich môžete odoslať poštou, odovzdať osobne na úrade, alebo využiť elektronickú komuniáciu.

Termín na podanie daňového priznania je najneskôr 31. januára 2025, ak zmena vlastníctva alebo iné relevantné skutočnosti nastali v období od 2. januára 2024 do 1. januára 2025.

Pozor, ak ste získali nehnuteľnosť dedením alebo dražbou, platí výnimka. V týchto prípadoch máte na podanie priznania 30 dní od vzniku daňovej povinnosti. Príklad: Ak ste zdedili nehnuteľnosť a na Osvedčení o dedičstve je dátum právoplatnosti 20. júla 2024, daňová povinnosť vám vzniká od 1. augusta 2024. Priznanie musíte podať do 30 dní od tohto dátumu, teda do konca augusta 2024.

Ak nestihnete termín podania tohto daňového priznania, hrozí vám pokuta vo výške vyrubenej dane. Teda ak vám úrad vypočítal daň 40 eur za rok, pokuta bude maximálne 40 eur.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Na prívetivú daň z nehnuteľnosti zabudnite. Slováci by mohli po novom platiť tisíce eur

8. 8. 2024 | Ivana Sladkovská

Na prívetivú daň z nehnuteľnosti zabudnite. Slováci by mohli po novom platiť tisíce eur

Národná banka Slovenska prišla s nápadom zaviesť progresívne zdanenie nehnuteľností. NBS navrhuje, aby sa daň z nehnuteľností počítala nielen podľa obytnej plochy, ale aj podľa lokality... celý článok

Ako sa vyhnúť úroku z omeškania? Peniaze z predaja nehnuteľnosti priznajte do konca februára

23. 12. 2021 | Redakcia

Ako sa vyhnúť úroku z omeškania? Peniaze z predaja nehnuteľnosti priznajte do konca februára

Fyzické osoby, ktoré nemajú oprávnenie na podnikanie, majú do konca februára 2022 čas na to, aby podali riadne alebo dodatočné daňové priznanie za obdobie kalendárnych rokov 2016 až... celý článok

Zisk z predaja kryptomien musia firmy zdaniť. Bežní investori zaplatia štátu viac

22. 12. 2021 | Redakcia

Zisk z predaja kryptomien musia firmy zdaniť. Bežní investori zaplatia štátu viac

S príchodom konca roka si firmy pomaly pripravujú podklady pre uzatvorenie účtovníctva. Ak počas roka investovali do kryptomien a predali ich, či vymenili za iný majetok, musia z vykázaného... celý článok

Platy v pracovných ponukách rastú. V ktorom odvetví ponúkajú najvyššie mzdy?

15. 11. 2021 | Redakcia

Platy v pracovných ponukách rastú. V ktorom odvetví ponúkajú najvyššie mzdy?

V treťom štvrťroku sa mzdy na Slovensku zvýšili pri vyše 300 pozíciách. Vyplýva to z veľkej analýzy platov v pracovných ponukách, ktorú vypracoval pracovný portál Profesia.sk.

Ako sa bude počítať čistá minimálna mzda v roku 2022?

22. 9. 2021 | Redakcia

Ako sa bude počítať čistá minimálna mzda v roku 2022?

V zmluve bude jedna suma zárobku, na účet však príde oveľa menej. Pozrite si, ako si vypočítať čistú minimálnu mzdu v roku 2022.