Čarovné slovíčka pri zjednaní hypotéky sú: hypotekárny maklér, dobré porovnanie hypoték, developer a banka, kam vám chodí výplata. Pokiaľ využijete jednu z menovaných možností, prípadne ich nakombinujete, obmedzíte kúpu zbytočne drahej hypotéky na minimum.
Ako nekúpiť tu najdrahšiu hypotéku
Pre české a slovenské hypotekárne banky je charakteristické, že sa striedajú na pozíciách „drahší a lacnejší“ . V horizonte posledných 2 rokoch sa nedá žiadna z bánk označiť za stále lacnú alebo drahú. Ekonomická recesia okrem toho priniesla do hypotekárnych obchodov opatrnosť. Mnohým bankám už vlastne ani nejde o to, lákať klientov na nízke úroky. Dôležité je pre nich ich finančné zdravie – aby nedopadli ako kolegyne v zahraničí. V takejto atmosfére, tzn. častých zmien sadzieb a vysokej rizikovej prirážky, sa vyplatí urobiť si aspoň základný prehľad o trhu.
Hypotekárny maklér môže pomôcť
Prehľad získate surfovaním po stránkach bánk, v porovnávacích kalkulačkách alebo s pomocou hypotekárneho makléra. Dobrá spoločnosť pomáhajúca s uzatváraním hypoték nepresadzuje hypotéky „priateľskej banky“, ale banky podľa situácie na trhu. Maklér z takejto spoločnosti môže skutočne pomôcť. Okrem toho, že vám zariadi časť administratívy pri vybavovaní hypotéky, využíva silu svojej materskej spoločnosti k vyjednávaniu zaujímavých podmienok.
Banky sa líšia v prístupe k variabilite úrokových sadzieb. Keď pôjdete ako jednotlivec žiadať o hypotéku, určite si to všimnete. Niektoré banky majú prísne mantinely, ponúknu vám sadzby, cez ktoré „nejde vlak“. Inde vám naznačia, že so sadzbou by sa dalo niečo robiť. A hypotekárny maklér, ten má páky o niečo väčšie než vy. To je jeho pomoc – v bankách, kde sa dá vyjednávať, dokáže hypotekárny maklér, za ktorým stojí silná spoločnosť, dohodnúť nízke úrokové sadzby.
Úplne ideálny postup je využiť služieb makléra, ktorého ponuku si overíte v nejakom porovnaní hypoték. Pokiaľ vám maklér bude ponúkať úver banky, ktorá vám v porovnaní vyjde v horných riadkoch, našli ste dobrého pomocníka. V opačnom prípade aspoň viete, s kým máte tu česť.
Sila developera
Inou možnosťou je tzv. výhoda developera. Pokiaľ kupujete novostavbu, dostali ste sa pravdepodobne do styku s jej developerom – spoločnosťou, ktorá ju stiavia/postavila. Každý developer je v určitom vzťahu s nejakou hypotekárnou bankou. Táto hypotekárna banka buď prechádza celým projektom – v takých prípadoch väčšinou musíte uzavrieť hypotéku iba s ňou – alebo má aspoň s developerom dojednané výhody pre jeho klientov. Tie môžu spočívať napr. v úrokovom zvýhodnení, odpustení poplatku za spracovanie či odhadu ceny nehnuteľnosti zdarma. Odporúčame informovať sa u developera na spriatelenú banku, pravdepodobne sa dostanete k nadštandardným podmienkam.
Materská banka a životné poistenie
Jedným zo základných faktorov, znižujúcich úrokovú sadzbu, je existencia bežného účtu u hypotekárnej banky alebo inštitúcie z jej finančnej skupiny. I keď ste spokojným klientom inde, vyplatí sa uzavrieť aspoň ten najlacnejší účet. Banky ďalej znižujú sadzby za uzatvorenie životnej poistky, ktorá inak u hypoték nie je povinným štandardom. Časté je 0,1 % dolu.
Niektoré podmienky trhu neprekonáte
Tým, že využijete vyššie menovaných možností, ušetríte oproti živelnému podpísaniu hypotéky. Ani hypotekárni makléri, developeri či vizitka mnohoročného vzorného klienta v banke však nedokáže divy. Pokiaľ banka požičiava maximálne na 80 % zastavenej hodnoty nehnuteľnosti, hypotéku bez 20 % vlastných prostriedkov nezískate.