Na kúpu priemerného trojizbového bytu s rozlohou 65 metrov štvorcových potrebuje Slovák asi 96 mesačných platov. Ako vo svojej analýze informovala ČSOB, z priemernej mesačnej mzdy si vlani na jeseň mohol Slovák dovoliť kúpiť 0,68 metra štvorcového nehnuteľnosti. Je to podľa ich prepočtov podobná úroveň ako v roku 2016.
Najlepšie je na tom Nitriansky a Trenčiansky región
Najvyššia dostupnosť bývania sa dlhodobo drží v Nitrianskom regióne. Z priemerného platu v danom kraji si môže obyvateľ dovoliť 1,17 metra štvorcového nehnuteľnosti. Na kúpu bytu s rozlohou 65 metrov štvorcových by si tak obyvateľ pracujúci v Nitrianskom regióne musel odložiť 56 mesačných platov.
Podobne sú na tom obyvatelia Trenčianskeho kraja, kde si môžu z priemernej mzdy dovoliť 1,15 metra štvorcového nehnuteľnosti. Na opačnom konci dostupnosti sa umiestňuje dlhodobo Bratislavský kraj, v ktorom si môže obyvateľ kúpiť z priemernej mzdy 0,61 metra štvorcového nehnuteľnosti. Na kúpu bytu s rozlohou 65 metrov by si tak potreboval odložiť podľa ČSOB 107 mesačných platov.
Priemerné hypotéky: Bratislavský kraj 94-tisíc, Košický kraj 68-tisíc eur
Tento vývoj do veľkej miery kopíruje aj priemernú výšku hypoték, o ktorú klienti ČSOB vlani žiadali. Najvyššiu priemernú výšku v ČSOB zaevidovali v Bratislavskom kraji (94 263 eur) a v Košickom kraji (68 506 eur), teda v regiónoch, kde je dostupnosť bývania najnižšia.
„Naopak, najnižšiu priemernú výšku hypotéky sme evidovali v Banskobystrickom kraji, kde sa dostupnosť bývania meraná priemernom ceny nehnuteľností a regionálnou mzdou radí k tým vyšším,“ vysvetlila na dnešnej tlačovej konferencii Andrea Lazar, riaditeľka odboru retailového segmentu ČSOB.
Technológie, inovácie a ekológia sú trendy
ČSOB pozoruje zmenu trendov v oblasti bývania. Technológie a inovácie sú jedným z nich. “Generácia tzv. mileniálov bude tvoriť podstatnú časť dopytu v budúcich desaťročiach. Ide o generáciu technologickú a v súvislosti s tým budú nové byty viac automatizované, bezkáblové a bezdrôtové a inteligentné. Staršie nehnuteľnosti, ktoré takéto vymoženosti nebudú ponúkať, zostanú v nevýhode a ak budú chcieť konkurovať, budú musieť investovať nemalé finančné prostriedky,“ povedal Jozef Futrikanič, riaditeľ odboru financovania nehnuteľností ČSOB.
S tým súvisí podľa neho aj ďalší trend, a to ekológia, energie a životné prostredie. “Ich dôležitosť bude stále väčšia a projekty, ktoré budú ponúkať aj alternatívne, lacnejšie a záložne zdroje energie, budú mať výhody pred konkurenciou. Takzvané zelené projekty budú preferovanejšie,“ poznamenal Futrikanič.
Podiel prenájmu sa zrejme zvýši
Zároveň možno podľa ČSOB očakávať rast podielu prenajímaných bytov voči vlastníctvu. “Z dôvodu rastu cien nehnuteľností sa dostupnosť kúpy vlastného bývania v centrách a prosperujúcich mestách bude pravdepodobne zhoršovať. Bude sa zvyšovať na druhej strane podiel prenajímaných bytov na úkor vlastníctva,“ podotkol Futrikanič.
Futrikanič zároveň predpokladá, že v ďalších rokoch budú Slováci uprednostňovať pred sťahovaním na vidiek skôr sťahovanie do miest. „Čoraz viac ľudí býva v mestách a urbanizácia miest bude pokračovať ďalej a rýchlejšie. Teda nové byty budú potrebné, a samozrejme pozemky sú limitované. Aj to spôsobuje rast cien rezidenčných nehnuteľností. Z miest sa stávajú veľké aglomerácie a tento trend so sebou prináša ďalšie nároky na investície do novej občianskej infraštruktúry, služieb a nového bývania,“ uzavrel.
Roland Regely
Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.