Dotovaná hypotéka pre mladých je dostupnejšia, čakajú ju zmeny!

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 15. 3. 2017
Úroky na hypotékach sa stále držia na dne a od apríla má ešte viac mladých šancu získať bývanie výhodnejšie!
Dotovaná hypotéka pre mladých je dostupnejšia, čakajú ju zmeny!

Zdroj: Shutterstock

Najvýhodnejšia hypotéka pre mladých v tomto roku

Nízke úroky na hypotékach pre mladých ľudí do 35 rokov znižuje aj štátna podpora.

Preto môžu mať hypotéku prakticky s nulovým úrokom a väčšina bánk takúto možnosť aj dáva. Zníženie úroku je o 3% a  zvýhodnené úročenie platí až päť rokov. Od apríla si hypotéku s nulovým úrokom bude môcť dopriať viac mladých ľudí s vyšším príjmom.

„Príjmová hranica pre získanie bonifikovanej hypotéky bude predstavovať od budúceho mesiaca 1 287 eur. Oproti súčasnej hranici je to nárast o 131,30  eura,“ hovorí Anna Jamborová, hovorkyňa ČSOB finančnej skupiny. Práve v období od apríla do konca júna býva hypotéka pre mladých dostupná pre najširšiu skupinu ľudí. Dôvodom je, že hranica príjmu na získanie výhodnej hypotéky sa odvíja od priemernej mesačnej nominálnej mzdy v hospodárstve za predchádzajúci štvrťrok.

Pre jednotlivca sa stanovuje ako 1,3-násobok tejto priemernej mzdy, pre manželov ako 2,6-násobok tejto mzdy. Na konci roka je však mzda ovplyvnená vyplácaním koncoročných odmien či bonusov najvyššia a priemer teda stúpa. Treba však počítať s tým, že samotná výška hypotéky je možné len do výšky 50-tisíc eur. Nad túto sumu je už úročenie bez zvýhodnenej sadzby

Vyššia dostupnosť, ale prísnejšie pravidlá

Od apríla síce môžete žiadať výhodnú hypotéku aj viac zarábajúce skupiny ľudí, no zároveň pribudli obmedzenia, ktoré môžu vyhliadky na vlastné bývanie skomplikovať.

Tie sa netýkajú len hypoték pre mladých, ale dotknú sa ich vo výraznej miere. Od marca totiž vstúpilo do platnosti Opatrenie Národnej banky Slovenska, ktoré zavádza prísnejšie pravidlá na posudzovanie prideľovania hypoték.

Banky začali na žiadateľov uplatňovať nové pravidlá a musia z príjmu žiadateľa odpočítať povinnú rezervu, ktorá bola doteraz voliteľná, no aktuálne sa zvyšuje a v júli budú musieť banky žiadateľovi odpočítať až 20% z príjmu a až zo zvyšku budú vypočítavať výšku možnej hypotéky. To žiadateľov automaticky kvalifikuje na nižšiu sumu. Preto práve zvýšenie príjmovej hranice pre mladých prichádza vhod.

Ďalšie nevýhody pre mladých

Pri hypotékach pre mladých nie je problémom len výška ich príjmu, ale aj samotná dotovaná sadzba. Nové usmernenie NBS nariaďuje povinnosť počítať pri hodnotení žiadateľa schopnosť splácať úver so zvýšením sadzby o dve percentá.

Tu však hypotéky pre mladých opäť ťahá za kratší koniec. Pri nich bude potrebné počítať bonitu a schopnosť splácať úver z úroku bez štátnej prémie. V princípe to teda znamená, že ak dostane človek zvýhodnenú hypotéku pre mladých napríklad za 0%, banka bude musieť jeho bonitu a schopnosť splácať úver počítať nie s 2% navýšením ale až 5%. Teda 2 + 3 percentá. To môže mnohých presunúť do kategórie, že úver nedostanú. 

Potrebujete dostatok hotovosti

Zvýhodnená hypotéka má jednu nevýhodou, ktorou je potreba dostatku voľného kapitálu na účte. V praxi to znamená, že dotovanú hypotéku dostanete maximálne do výšky 70% nehnuteľnosti, ktorú plánujete zakúpiť. Zvyšné financie je nutné získať z vlastných zdrojov, prípadne zo spotrebného úveru. Pri ľuďoch, ktorí spĺňajú dostatočne nízku hranicu príjmu môže byť zaťaženie ďalším úverom značný problém.

Starý systém bude končiť

Už dnes je viac ako isté, že súčasná podoba dotovanej hypotéky pre mladých je vo svojom záverečnom dejstve. Význam  mala v časoch, keď sa úroky pohybovali na úrovni viac ako 5%. V súčasnosti je úroková miera pod 2% a trojpercentné zvýhodnenie de facto stráca opodstatnenie. Táto dotácia je rozdelená na 2% od štátu a 1% od banky, čiže klient by mal dostať záporný úrok, inak štát v princípe dotuje banku. Samotné banky príspevok ani neuplatňujú rovnako, jedna percentná odčítava, druhá ich vracia na účet.

Aj preto štát bude podľa predbežnej informácie, ktorú zverejnilo Ministerstvo financií, meniť pravidlá. Štátna podpora sa nestratí, ale mala by sa pretransformovať do odpočítateľnej položky z daňového základu. To bude znamenať nižšiu daňovú povinnosť. U klasických zamestnancov sa prejaví preplatkom na dani z príjmov a suma bude vrátená v marci nasledujúceho roka, podnikatelia si budú môcť pri podaní daňového priznania znížiť daň o predmetný úrok. 

Dobrou správou však je, že novelizácia plánuje aj ďalšiu novinku a tou je eliminácia práve zmienenej príjmovej hranice. Tá by sa po novom už nemala stanovovať na 1,3 násobku priemernej mzdy v hospodárstve, ale na hypotéku by mali mať nárok všetci žiadatelia do 35 rokov bez ohľadu na príjem. Aj vzhľadom na vyššie nároky na schopnosť splácať úver a vyššiu bonitu sa to javí ako logický krok.

Pre žiadateľov, ktorí spĺňajú kritéria príjmu a je pre nich prijateľnejšia možnosť nulového úroku v banke bez komplikovanejšieho vyplácania vratkov na daniach, je posledná možnosť využiť starý systém. Pre žiadateľov, ktorí výšku príjmu napriek zvýšeniu hranice presahujú a nepresiahnu hranicu veku ani v ďalších rokoch sa po novelách predsa črtá šanca na dotovanú hypotéku.

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Aktuálne: Slovákom prudko zdražie plyn, niektoré domácnosti zaplatia viac ako 300 eur ročne

2. 12. 2024 | Ivana Sladkovská

Aktuálne: Slovákom prudko zdražie plyn, niektoré domácnosti zaplatia viac ako 300 eur ročne

Od januára sa očakáva výrazné zvýšenie cien plynu, pričom najviac zasiahne domácnosti, ktoré ho využívajú na kúrenie. Tieto domácnosti budú musieť mesačne zaplatiť o 28,63 eura viac,... celý článok

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ceny plynu čaká raketový nárast. Hrozí plynová kríza, naznačuje premiér Fico

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Ceny plynu čaká raketový nárast. Hrozí plynová kríza, naznačuje premiér Fico

Ceny plynu na Slovensku smeruje k výraznému nárastu. Domácnosti sa musia pripraviť na prudké zdražovanie energií, ktoré môže zasiahnuť najmä vykurovanie a ohrev vody. Regulačný úrad... celý článok

Slováci zarábajú čoraz viac a to tlačí ceny nehnuteľností vysoko, myslí si expert

11. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci zarábajú čoraz viac a to tlačí ceny nehnuteľností vysoko, myslí si expert

Traja odborníci v oblasti realít pre Peniaze.sk povedali svoje predikcie na rok 2025. Rok 2025 je za rohom a trh s nehnuteľnosťami sa pripravuje na zásadné zmeny, ktoré môžu ovplyvniť... celý článok

Príďte na Reality EXPO 10. - 11. novembra

5. 11. 2024 | Redakcia

Príďte na Reality EXPO 10. - 11. novembra

Reality EXPO 2024 v Bratislave sľubuje jedinečnú príležitosť pre každého, kto sa zaujíma o realitný trh. V dňoch 10. a 11. novembra sa v Starej tržnici predstavia špičkoví odborníci,... celý článok