Kedy musíte vrátiť štátny príspevok pre mladých na hypotéku

Roland Regely | rubrika: Článok | 23. 8. 2016
Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých je výborná možnosť ako kúpiť nehnuteľnosť o pár tisíc eur lacnejšie. Znížením úrokovej sadzby na päť rokov môžu mladé rodiny alebo jednotlivci ušetriť a platiť nižšiu splátku hypotéky. Možno o tento príspevok prísť? Zamerali sme sa na situácie, kedy k tomu najčastejšie dochádza.
Kedy musíte vrátiť štátny príspevok pre mladých na hypotéku

Zdroj: Shutterstock

Hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých ľudí je hypotekárny úver zabezpečený záložným právom k nehnuteľnosti na území Slovenskej republiky. Poskytuje sa na fixné obdobie 5 rokov tým uchádzačom, ktorí splnia zákonom stanovené podmienky.

Štátnym príspevkom pre mladých sa rozumie percento, o ktoré štát znižuje výšku úrokovej sadzby určenú v zmluve o hypotekárnom úvere. Štátny príspevok pre mladých sa určuje každoročne zákonom o štátnom rozpočte na príslušný rozpočtový rok a v tom roku platí pre všetky zmluvy o hypotekárnom úvere uzatvorené za zákonných podmienok.

Čo všetko môžete pri hypotéke so ŠPM (štátny príspevok pre mladých)

Počas piatich rokov môžete kedykoľvek vyplatiť hypotéku bez toho, aby ste platili nejaký poplatok. Je to obrovská výhoda oproti bežným hypotekárnym úverom. Bežný poplatok pri splatení hypotéky bez štátneho príspevku mimo obdobia fixácie je totiž vo výške 5%, čo pri hypotéke 50 000 eur, tvorí 2 500 eur.

Lenže, má to aj jednu veľkú nevýhodu. Počas prvých štyroch rokov pri splatení hypotéky pre mladých musíte vrátiť celý štátny príspevok vrátane príspevku banky. Ak si zoberieme napríklad 50 000 eur s úrokom 3,5%, pri dobe splácania 30 rokov a plnom využití štátneho príspevku ide o sumu zhruba 2 700 eur. Celú túto sumu je potrebné vrátiť naspäť. To znamená, že v konečnom dôsledku sa refinancovanie nevyplatí.

Takáto situácia najčastejšie nastáva pri predaji nehnuteľnosti do 4 rokov od prevzatia štátneho príspevku. V tomto prípade sa vráteniu štátneho príspevku a príspevku od banky nevyhnete. Preto je potrebné pri vybavovaní hypotéky myslieť dopredu a zvážiť najmä veľkosť a iné parametre nehnuteľnosti tak, aby počas piatich rokov nemuselo dojsť k jej predaju.

Tip redakcie: Ak už sa nehnuteľnosti potrebujete zbaviť, načasujte predaj nehnuteľnosti najskôr až po 4 rokoch od prevzatia štátneho príspevku pre mladých. Vyhnete sa tak poplatku za predčasné splatenie úveru a to najdôležitejšie - nemusíte vracať štátny príspevok.

Ďalšou výhodou z pohľadu dlžníkov je skutočnosť, že zákon bankám, ktoré poskytnú hypotéku pre mladých nariaďuje umožniť mimoriadnu splátku hypotekárneho úveru bez poplatku. To samozrejme platí len počas doby trvania štátneho príspevku.

Pri klasických úveroch na bývanie sú mimoriadne splátky mimo obdobia zmeny fixácie úrokovej sadzby spoplatnené, a to najčastejšie sumou 5% z predčasne splatenej sumy.

Žiaľ, zákon o bankách ale bližšie nehovorí o tom, ako často a v akom objeme je možné bez poplatkov zrealizovať mimoriadnu splátku hypotéky pre mladých. A preto si mnohé banky tento zákon vykladajú po svojom. Pokojne sa môže stať, že jedna finančná inštitúcia povolí akýkoľvek počet bezplatných mimoriadnych splátok počas prvých 5 rokov splácania, iná zase umožní iba jednu bezplatnú mimoriadnu splátku. Toto si vždy dopredu overte a vyhnete sa pri mimoriadnych splátkach nepríjemnostiam.

Zákon hovorí aj o možnosti odkladu splátky istiny počas prvých piatich rokov. V tomto prípade klient platí len úrok. Lenže, netreba zabudnúť na to, že na začiatku tvorí väčšinu splátky najmä úrok. Ak je teda výška vašej splátky 500 eur, môže úrok v prvých rokoch tvoriť aj viac ako 350 eur. Ak si necháte odložiť splátku istiny, napokon budete musieť celú sumu splatiť na konci a to aj s úrokmi. V tomto prípade teda je potrebné počítať s tým, že váš celkový úver sa týmto ešte o niečo predraží ako pri bežnom splácaní. Odklad preto voľte len v prípade vážnej situácie, ako je strata zamestnania alebo neschopnosť živiť rodinu.

Roland Regely

Autor článku Roland Regely

Problematika, ktorou sa zaoberá v článkoch je široká a postihuje väčšinu oblastí ekonomického života jednotlivca alebo skupiny. V jeho článkoch nájdete zaujímavé postrehy, ktoré sa týkajú dôchodkov, dopravy alebo bežného... Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

+4
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Daň z nehnuteľnosti sa zvýši, obce sa dohodli so štátom. Postihne jednu skupinu ľudí

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z nehnuteľnosti sa zvýši, obce sa dohodli so štátom. Postihne jednu skupinu ľudí

Pripravovaná zmena v dani z nehnuteľnosti na Slovensku môže výrazne ovplyvniť majiteľov investičných bytov a nehnuteľností určených na krátkodobé ubytovanie. Od budúceho roka sa očakáva... celý článok

Šialené ceny novostavieb: Za peniaze, ktoré by vám inde stačili na 6 bytov, kúpite v Bratislave len 1

25. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Šialené ceny novostavieb: Za peniaze, ktoré by vám inde stačili na 6 bytov, kúpite v Bratislave len 1

Ceny novostavieb na Slovensku odrážajú regionálne rozdiely, pričom najdrahšie nehnuteľnosti nájdeme v Bratislave, kde cena za meter štvorcový presahuje 3 500 eur. V Starom Meste dokonca... celý článok

Energopomoc po novom nedostane každý: štát si najskôr zistí, koľko zarábate

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Energopomoc po novom nedostane každý: štát si najskôr zistí, koľko zarábate

Slovenská vláda pripravuje zásadné zmeny v poskytovaní energopomoci. Cieľom je zrušiť plošné dotácie a zaviesť systém, ktorý podporí len tých, ktorí sú skutočne ohrození energetickou... celý článok

Desaťtisícom domácností hrozia vysoké faktúry za elektrinu. Môže za to nenápadná zmena

10. 3. 2025 | Redakcia

Desaťtisícom domácností hrozia vysoké faktúry za elektrinu. Môže za to nenápadná zmena

Desaťtisíce domácností na Slovensku môžu čoskoro zažiť nepríjemné prekvapenie v podobe zvýšených účtov za elektrinu. Zmeny v účtovaní poplatkov za prístup do distribučnej sústavy, ktoré... celý článok

V ČR sa riešia špekulácie spojené s investovaním do nehnuteľností. Hrozia aj v SR?

10. 3. 2025 | Barbora Magočová

V ČR sa riešia špekulácie spojené s investovaním do nehnuteľností. Hrozia aj v SR?

Investície do nehnuteľností sú stále obľúbeným spôsobom zhodnocovania peňazí. Bežní ľudia kupujú hlavne byty na prenájom; objavuje sa však aj tzv. flipovanie spočívajúce vo výhodnej... celý článok