Hypotekárny trh v Európe zažíva reštart. Čo to znamená pre Slovákov?

Marek Mittaš | rubrika: Článok | 13. 6. 2016
Historicky najnižšie úroky na hypotékach a rast zamestnanostirozdúchali chladnúcu pahrebu na realitnom trhu. To sa odrazilo aj na cene nehnuteľností. Slovensko sa rýchlym tempom vyštveralo do prvej desiatky cenových lídrov Európskej únie a zhodnotenie bytových stavieb sa očakáva aj v budúcnosti.
Hypotekárny trh v Európe zažíva reštart. Čo to znamená pre Slovákov?

Zdroj: Shutterstock

Vytriezvenie po kríze

Ceny bytov v čase krízy spadli závratným skokom o niekoľko desiatok percent. Prišlo vytriezvenie a v roku 2008 sa hovorilo o prasknutí realitnej bubliny. Dnes tu máme nový mohutný nárast cien nehnuteľností, hoci strop spred ôsmich rokov stále nedosahujú. Ako hovorí analytička Poštovej banky Jana Glasová, ceny nehnuteľností určených na bývanie na Slovensku vlani podľa Eurostatu vzrástli o 5,4 %. Aj podľa metodiky Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností u v roku 2015 medziročne rástli, ale miernejším tempom, o 0,9 %. Jeden meter štvorcový bývania sa u nás podľa Národnej banky Slovenska vlani predával v priemere za 1 227 EUR. Treba dodať, že napriek súčasnému cenovému rastu sú slovenské nehnuteľnosti stále takmer o pätinu lacnejšie ako pred vypuknutím krízy. Preto je aj v tomto roku priestor na ďalší rast, ktorý sa realitnému trhu naďalej predpovedá. To dokladuje aj začiatok roka 2016, kedy v prvom kvartáli tohto roku vzrástla cena nehnuteľnosti oproti predchádzajúcemu štvrťroku na úroveň 1 238 eur na meter štvorcový. V medzikvartálnom porovnaní to predstavuje rast o 0,5 % a medziročne ide až o 1-percentný nárast.

Ceny stúpajú, dostupnosť klesá

Ceny bytov vykazujú rýchlejší rast ako príjmy obyvateľstva, z čoho môže vyplývať menšia dostupnosť bývania. Tú však dnes zachraňujú mizivé úrokové sadzby na hypotékach a pri dne by sa mali udržať minimálne do roku 2018, kedy môžu začať pozvoľne rásť. Dovtedy je však stále priestor pre zhodnocovanie investícii aj v realitách, najmä v bytoch.

Marek Gábriš, analytik ČSOB potvrdil, že byty sa zhodnocujú mierou 6 a viac percent, pričom táto dynamika môže zastaviť niekoľkoročný trend dostupnosti bývania na Slovensku. Ceny bytov rastú dokonca tak výrazne, že zabezpečujú rast celého hypotekárneho trhu aj na úkor domov, ktorých ceny dlhodobo klesajú. Za meter štvorcový domu dnes zaplatíte menej, ako tomu bolo pred dvoma rokmi. Rozdiel medzi metrom štvorcovým domu a bytu je dnes takmer 30% v prospech bytových jednotiek. 

Súvisí to s trendom migrácie obyvateľstva do miest, kde si ľudia ľahšie nájdu zamestnanie. Príkladom je príchod automobily Jaguar na Slovensko. Po ohlásení investície vzrástli ceny nehnuteľností v okolí Nitry priemerne o 20 percent. Podľa niektorých realitných kancelárií sa dokonca vyskytli prípady,  keď malé garsónky vystrelili cenu oproti minulosti o 58 percent.  

Rast realít postihol celú Európu

Podľa slov Jany Glasovej narástli ceny nehnuteľností v eurozóne vlani celkovo o 1,8 %. Ak sa pozrieme na celú Európsku úniu, tu bol rast ešte dynamickejší a predstavoval rovné 3 percentá. Na Slovensku bolo zdražovanie rýchlejšie ako európsky priemer a dokonca sme sa zaradili do prvej desiatky krajín EÚ s najrýchlejším cenovým rastom nehnuteľností.  Neboli sme však lídrami. Najvýraznejšie, až o 13,1 % zdraželi nehnuteľnosti vo Švédsku. Dvojciferný rast cien bol vlani evidovaný aj v susednom Maďarsku a v Írsku. V rámci krajín EÚ medziročne klesli ceny nehnuteľností najvýraznejšie v Lotyšsku, a to o – 3,4 %. Z cenového poklesu sa mohli tešiť aj kupujúci bytov a domov v Chorvátsku, Taliansku a vo Francúzsku.

Situácia v susednom Maďarsku však mnohým rodinám skrížila plány. Práve pohraničné oblasti sa totiž donedávna stávali zaujímavým bývaním pre Slovákov, no nárast cien nehnuteľností medziročne až o 11,7 % atraktivitu značne okresal. Maďarsko pritom dosiahlo druhý najrýchlejší rast spomedzi krajín únie. Drahšie ako pred rokom ale boli aj nehnuteľnosti v Rakúsku a Českej republike.

Vyššie ceny – nižšie úroky

Zlepšujúca situácia na pracovnom poli a znižovanie nezamestnanosti bude aj v roku 2016 ovplyvňovať trh s nehnuteľnosťami. Pripočítať treba rovnako aj vyššiu mieru migrácie obyvateľov, ktorá bude vytvárať dopyt po novostavbách aj starších bytoch. V úzadí preto opäť ostanú rodinné domy. Z hľadiska zhodnotenia investície tak kúpa bytu predstavuje výhodnejšiu alternatívu, ako stávka na dom. Keďže na ďalšie dva roky sa odhadujú podobné sadzby na hypotékach, ako sú dnes, vytvára to predpoklady aj pre ďalší rast cien nehnuteľností.  Jana Glasová však uviedla, že žiadne prudké zdražovanie sa neočakáva, rast by mal byť mierny a postupný. Netreba totiž zabúdať na to, že nezamestnanosť je u nás stále pomerne vysoká a platy rastú pomaly, čo stále brzdí rast cien bytov a domov.

Zvýšené nároky na zaobstaranie nehnuteľnosti však kompenzujú nižšie úrokové sadzby na hypotékach, ktoré klesli aj o viac ako 2 %. To môže predstavovať pri kúpe stotisícovej nehnuteľnosti úsporu aj 2000 eur ročne. To do istej miery kompenzuje nárast cien nehnuteľnosti, no treba počítať hlavne s hypotékou na dlhšie obdobie fixácie. Pri kratších dobách fixácie cenová kompenzácia už nemusí byť výhodná. 

Marek Mittaš

Autor článku Marek Mittaš

Šéfredaktor portálu peniaze.sk. V prevažnej miere sa venuje bankovej problematike a investovaniu.  Ďalšie články autora.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Daň z nehnuteľnosti sa zvýši, obce sa dohodli so štátom. Postihne jednu skupinu ľudí

28. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Daň z nehnuteľnosti sa zvýši, obce sa dohodli so štátom. Postihne jednu skupinu ľudí

Pripravovaná zmena v dani z nehnuteľnosti na Slovensku môže výrazne ovplyvniť majiteľov investičných bytov a nehnuteľností určených na krátkodobé ubytovanie. Od budúceho roka sa očakáva... celý článok

Šialené ceny novostavieb: Za peniaze, ktoré by vám inde stačili na 6 bytov, kúpite v Bratislave len 1

25. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Šialené ceny novostavieb: Za peniaze, ktoré by vám inde stačili na 6 bytov, kúpite v Bratislave len 1

Ceny novostavieb na Slovensku odrážajú regionálne rozdiely, pričom najdrahšie nehnuteľnosti nájdeme v Bratislave, kde cena za meter štvorcový presahuje 3 500 eur. V Starom Meste dokonca... celý článok

Energopomoc po novom nedostane každý: štát si najskôr zistí, koľko zarábate

19. 3. 2025 | Ivana Sladkovská

Energopomoc po novom nedostane každý: štát si najskôr zistí, koľko zarábate

Slovenská vláda pripravuje zásadné zmeny v poskytovaní energopomoci. Cieľom je zrušiť plošné dotácie a zaviesť systém, ktorý podporí len tých, ktorí sú skutočne ohrození energetickou... celý článok

Desaťtisícom domácností hrozia vysoké faktúry za elektrinu. Môže za to nenápadná zmena

10. 3. 2025 | Redakcia

Desaťtisícom domácností hrozia vysoké faktúry za elektrinu. Môže za to nenápadná zmena

Desaťtisíce domácností na Slovensku môžu čoskoro zažiť nepríjemné prekvapenie v podobe zvýšených účtov za elektrinu. Zmeny v účtovaní poplatkov za prístup do distribučnej sústavy, ktoré... celý článok

V ČR sa riešia špekulácie spojené s investovaním do nehnuteľností. Hrozia aj v SR?

10. 3. 2025 | Barbora Magočová

V ČR sa riešia špekulácie spojené s investovaním do nehnuteľností. Hrozia aj v SR?

Investície do nehnuteľností sú stále obľúbeným spôsobom zhodnocovania peňazí. Bežní ľudia kupujú hlavne byty na prenájom; objavuje sa však aj tzv. flipovanie spočívajúce vo výhodnej... celý článok