Uvažujete o modernizácii či rekonštrukcii či oprave vášho domu alebo bytu? Chcete si zadovážiť strechu nad hlavou či v budúcnosti pomôcť vašim deťom postaviť sa na vlastné nohy? Odpoveďou na všetky tieto otázky je stavebné sporenie!
Pre každého, kto si chce pravidelne sporiť pomerne malé čiastky a neplánuje využitie peňazí skôr ako o šesť rokov, nie je nič výhodnejšie ako stavebné sporenie. Stavebné sporenie je založené na myšlienke, že sporiteľ si svojimi vkladmi nasporí časť prostriedkov, ktoré potrebuje na zlepšenie svojho bývania, pričom sa mu na účet pripisuje štátna prémia a úroky.
Výhodou je, že nie je nevyhnutné platiť pravidelne každý mesiac. Prostriedky je možné odvádzať na účet v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas roka a v akýchkoľvek čiastkach. Je určené pre každého, kto si chce zadovážiť, zrekonštruovať alebo zmodernizovať nehnuteľnosť. Po 6 rokoch je však možné využiť nasporené finančné prostriedky ľubovoľne, bez dokladovania účelovosti ich použitia.
Štátna prémia 2013
Pre rok 2013 je určená štátna prémia vo výške 11,5% z ročného vkladu, najviac v hodnote 66,39 €. Na získanie maximálnej výšky štátnej prémie je potrebné vložiť v roku 2013 vklady vo výške 577,30 €. Štátna prémia sa pripisuje na účet stavebného sporenia raz ročne a môže ju získať každý občan bez ohľadu na dosiahnutý vek. Štátna prémia nepodlieha dani z príjmu a zvyšuje nasporenú sumu na účte stavebného sporenia.
Výhody stavebného sporenia
Stavebné sporenie ponúka zaujímavé zhodnotenie a výnos s vylúčením rizika. Výhodou stavebného sporenia je to, že je podporované štátom formou štátnych prémií. Ďalšou výhodou je, že štátna prémia nepodlieha dani z príjmov. Po splnení stanovených podmienok sporiteľ získava právny nárok na výhodný stavebný úver. Stavebný úver s nízkou a nemennou úrokovou sadzbou na zveľadenie svojho bývania je možné získať v druhej fáze, štandardne po šiestich rokoch sporenia (V porovnaní úverov zo stavebného sporenia zistíte, aké sporiteľne poskytujú úrokové sadzby). Ak sporiteľ nebude mať o stavebný úver záujem, môže ďalej pokračovať v sporení a o stavebný úver požiadať neskôr, prípadne môže zmluvu o stavebnom sporení vypovedať. Ak sporiteľ nemá nasporenú potrebnú sumu alebo nesplnil inú podmienku na pridelenie stavebného úveru, môže čerpať takzvaný medziúver.
Kto poskytuje stavebné sporenie
Stavebné sporiteľne sú na Slovensku celkom tri:
Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a.s.
Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s.
Úročenie vkladu, úroky stavebného úveru, minimálna nasporená suma, poplatok za vedenie účtu, rozsah cieľovej sumy a iné podmienky nájde sporiteľ u konkrétnych produktov stavebného sporenia. Ponuky jednotlivých stavebných sporiteľní sa líšia a rozdiely možno nájsť najmä v poplatkovej politike, nadštandardných ponukách poistení, zľavách pre mládež, prípadne v kvalite a rozsahu poradenských služieb.