Stavebné sporenie je výhodné pre tých z vás, ktorí chcú pravidelne sporiť pomerne malé čiastky a neplánujú využitie peňazí skôr ako o šesť rokov. Môžte si ho však založiť aj v susednej Českej republike? Čo všetko k tomu potrebujete a aké sú parametre stavebného sporenia v ČR? V čom sa líši od stavebného sporenia na Slovensku?
V ČR je princíp obdobný
Princíp fungovania stavebného sporenia je v susednej Českej republike obdobný ako na Slovensku. Aj v ČR je stavebné sporenie výhodným sporiacim produktom, úroková sadzba sporenia sa pohybuje zväčša na úrovni 2 %, samozrejme s výnimkou rôznych akčných ponúk. Stavebné sporenie je rovnako ako na Slovensku založené na myšlienke, že svojimi vkladmi si nasporíte časť prostriedkov, ktoré potrebujete na zlepšenie svojho bývania a na váš sa účet pripisuje štátna prémia a úroky. Výška štátnej podpory v Českej republike činí 10 % z usporenej čiastky v príslušnom kalendárnom roku, maximálne však z 20 000 Kč. Čiastka z úspor presahujúcich 20 000 Kč v jednom roku môže byť prevedená z hľadiska nároku na štátnu podporu do nasledujúceho roku. Štátnu podporu môže získať nielen občan ČR, ale aj občan Európskej únie (EÚ), ktorému bol vydaný preukaz alebo potvrdenie o pobyte na území ČR a pridelené rodné číslo orgánom ČR alebo akákoľvek fyzická osoba s trvalým pobytom na území ČR a prideleným rodným číslom.
Stavebných sporiteľní je v ČR dohromady päť
Rovnako ako je tomu na Slovensku, aj v ČR môže byť stavebné sporenie poskytované len stavebnými sporiteľňami. Tých v ČR funguje dohromady 5 a sú väčšinou súčasťou veľkých finančných skupín, napríklad Modrá pyramida patrí ku Komerčnej banke, Buřinka k Českej sporiteľni, Liška k ČSOB. V prípade zvyšných dvoch – Raiffeisen stavebnej sporiteľne a Wüstenrot stavebnej sporiteľne vyplýva pôvod priamo z názvu.
Čo potrebujete k založeniu stavebného sporenia v ČR?
Z hľadiska nároku na štátnu podporu je potrebné predložiť:
Platný občiansky preukaz
Ak ste občan EÚ, tak predkladáte preukaz alebo potvrdenie o pobyte v ČR a doklad o rodnom čísle pridelenom príslušným orgánom v ČR
Ak ste cudzinec, tak predkladáte preukaz o trvalom pobyte v ČR a doklad o rodnom čísle pridelenom príslušným orgánom v ČR
Musíte doložiť povolenie k trvalému alebo dlhodobému pobytu, ak chcete štátnu prémiu
Slovenský obyvateľ si teda bez problémov môže uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení v niektorej zo stavebných sporiteľní pôsobiacich v ČR. Aby mu však vznikol nárok na štátnu prémiu, musí doložiť platné povolenie k trvalému alebo dlhodobému pobytu.