Stavebné sporenie je výhodné pre tých z vás, ktorí chcú pravidelne sporiť pomerne malé čiastky a neplánujú využitie peňazí skôr ako o šesť rokov. Môžte si ho však založiť aj v susednej Českej republike? Čo všetko k tomu potrebujete a aké sú parametre stavebného sporenia v ČR? V čom sa líši od stavebného sporenia na Slovensku?
Stavebné sporenie je druh veľmi výhodného sporenia podporovaný ročnou štátnou prémiou. Je určené pre každého z vás, kto si chce zadovážiť, zrekonštruovať alebo zmodernizovať nehnuteľnosť. Po 6 rokoch je však možné využiť nasporené finančné prostriedky ľubovoľne, bez dokladovania účelovosti ich použitia. Stavebné sporenie je založené na myšlienke, že svojimi vkladmi si nasporíte časť prostriedkov, ktoré potrebujete na zlepšenie svojho bývania, pričom sa vám na účet pripisuje štátna prémia a úroky. Pre rok 2011 je opatrením Ministerstva financií SR č. 375 / 2010 určená štátna prémia vo výške 10 % z ročného vkladu, najviac v sume 66,39 eur. Optimálny ročný vklad na získanie maximálnej štátnej prémie je 663,9 eur, čo teda predstavuje mesačný vklad vo výške 55,33 eur. Výhodou je, že nie je nevyhnutné platiť pravidelne každý mesiac. Prostriedky je možné odvádzať na účet v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas roka a v akýchkoľvek čiastkach. Výhodný stavebný úver s nízkou a nemennou úrokovou sadzbou na zveľadenie svojho bývania je možné získať v druhej fáze, štandardne po šiestich rokoch. Ak nebudete mať o stavebný úver záujem, môžete ďalej pokračovať v sporení a o stavebný úver požiadať neskôr, prípadne môžte zmluvu o stavebnom sporení vypovedať. Ak nemáte nasporenú potrebnú sumu alebo ste nesplnili inú podmienku na pridelenie stavebného úveru, môžete čerpať takzvaný medziúver.
Stavebné sporiteľne sú na Slovensku celkom tri:
- Wüstenrot stavebná sporiteľňa, a.s.
- Prvá stavebná sporiteľňa, a.s.
- ČSOB stavebná sporiteľňa, a.s.
V ČR je princíp obdobný
Princíp fungovania stavebného sporenia je v susednej Českej republike obdobný. Aj v ČR je stavebné sporenie výhodným sporiacim produktom, úroková sadzba sporenia sa pohybuje zväčša na úrovni 2 %, samozrejme s výnimkou rôznych akčných ponúk. Stavebné sporenie je rovnako ako na Slovensku založené na myšlienke, že svojimi vkladmi si nasporíte časť prostriedkov, ktoré potrebujete na zlepšenie svojho bývania a na váš sa účet pripisuje štátna prémia a úroky. Výška štátnej podpory v Českej republike činí 10 % z usporenej čiastky v príslušnom kalendárnom roku, maximálne však z 20 000 Kč. Čiastka z úspor presahujúcich 20 000 Kč v jednom roku môže byť prevedená z hľadiska nároku na štátnu podporu do nasledujúceho roku. Štátnu podporu môže získať nielen občan ČR, ale aj občan Európskej únie (EÚ), ktorému bol vydaný preukaz alebo potvrdenie o pobyte na území ČR a pridelené rodné číslo orgánom ČR alebo akákoľvek fyzická osoba s trvalým pobytom na území ČR a prideleným rodným číslom.
Stavebných sporiteľní je v ČR dohromady päť
Rovnako ako je tomu na Slovensku, aj v ČR môže byť stavebné sporenie poskytované len stavebnými sporiteľňami. Tých v ČR funguje dohromady 5 a sú väčšinou súčasťou veľkých finančných skupín, napríklad Modrá pyramida patrí ku Komerčnej banke, Buřinka k Českej sporiteľni, Liška k ČSOB. V prípade zvyšných dvoch – Raiffeisen stavebnej sporiteľne a Wüstenrot stavebnej sporiteľne vyplýva pôvod priamo z názvu.
Čo potrebujete k založeniu stavebného sporenia v ČR?
- Doklad preukazujúci vašu totožnosť
- Doklad o oprávnení zástupcu zastupovať klienta a doklad preukazujúci totožnosť zástupcu v prípade zastupovania klienta
Z hľadiska nároku na štátnu podporu je potrebné predložiť:
- Platný občiansky preukaz
- Ak ste občan EÚ, tak predkladáte preukaz alebo potvrdenie o pobyte v ČR a doklad o rodnom čísle pridelenom príslušným orgánom v ČR
- Ak ste cudzinec, tak predkladáte preukaz o trvalom pobyte v ČR a doklad o rodnom čísle pridelenom príslušným orgánom v ČR
Musíte doložiť povolenie k trvalému alebo dlhodobému pobytu, ak chcete štátnu prémiu
Slovenský obyvateľ si teda bez problémov môže uzatvoriť zmluvu o stavebnom sporení v niektorej zo stavebných sporiteľní pôsobiacich v ČR. Aby mu však vznikol nárok na štátnu prémiu, musí doložiť platné povolenie k trvalému alebo dlhodobému pobytu.
V ČR sa diskutuje o zmenách v systéme stavebného sporenia
V súčasnej dobe sa v ČR búrlivo diskutuje o zmenách systému stavebného sporenia. Jednou z aktuálne disktovaných tém je poskytnutie štátnej podpory. Podľa návrhu z dielne Ministerstva financií ČR by „po novom“ mala byť štátna prémia poskytnutá len za predpokladu, že nasporené prostriedky využijete výhradne na financovanie bývania, nie napríklad na nákup automobilu, elektroniky či financovanie štúdia, ako tomu je v súčasnosti.