Za kúrenie v krbe hrozí pokuta až 5 000 eur. Podľa nového zákona nemôžete spáliť čokoľvek

Ivana Sladkovská | rubrika: Článok | 27. 9. 2024
S príchodom vykurovacej sezóny je dôležité vedieť, čím môžete kúriť vo svojej domácnosti. Nový zákon o ochrane ovzdušia, platný od júla 2023, zavádza prísne obmedzenia na spaľovanie tuhých palív. Ak porušíte tieto pravidlá, môžete čeliť pokutám až do výšky 5000 eur.
Za kúrenie v krbe hrozí pokuta až 5 000 eur. Podľa nového zákona nemôžete spáliť čokoľvek

Zdroj: Shutterstock

S príchodom chladnejších dní sa na Slovensku naplno rozbieha vykurovacia sezóna, no pre mnohých to znamená viac než len pohodlie teplého domova. Od júla 2023 totiž platí nový zákon o ochrane ovzdušia, ktorý prísne reguluje, čím je možné kúriť v domácnostiach. Ak nebudete dodržiavať tieto pravidlá, môžete čeliť vysokým pokutám, ktoré sa môžu vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

Čo sa smie páliť v krbe a čo nie?

Cieľom tohto zákona je zlepšiť kvalitu ovzdušia a bojovať proti dlhodobým problémom so znečistením, ktoré často spôsobujú práve domácnosti spaľujúce tuhé palivá. Zákon preto zaviedol množstvo obmedzení a zákazov, ktoré by mali prispieť k zníženiu emisií škodlivých látok do ovzdušia.

Konkrétne, zákon zakazuje domácnostiam spaľovať odpad a palivo vyrobené z odpadu, pokiaľ tieto nie sú spaľované v špecializovaných zariadeniach, ako sú spaľovne odpadu alebo zariadenia na spoluspaľovanie odpadov. Okrem toho je prísne zakázané používať hnedé uhlie energetické, lignit, uhoľné kaly, uhoľný prach a iné druhotné palivá v spaľovacích zariadeniach s menovitým tepelným príkonom do 0,3 MW.

Od začiatku roka 2024 je navyše zakázané spaľovať tuhé druhotné palivá, s výnimkou tých vyrobených z odpadového dreva, ktoré spĺňajú požiadavky určené príslušnými predpismi. Domácnosti však môžu naďalej využívať biopalivá a obnoviteľné plyny, ako sú bioplyn a vodík.

Pozor na pokutu až 5 000 eur

 

Kalendár

Dnes je Medzinárodný deň tolerancie

Medzinárodný deň tolerancie sa každoročne oslavuje 16. novembra. Tento deň po prvýkrát vyhlásila Organizácia Spojených národov (OSN) v roku 1996 na podporu Deklarácie zásad tolerancie. Túto deklaráciu... Viac

Preskúmajte ďalšie dni v našom kalendári

Ak porušíte tieto pravidlá, hrozí vám pokuta až do výšky 5000 eur. Pri menej závažných porušeniach, ako je používanie zakázaných druhov uhlia a ďalších tuhých palív, môže pokuta dosiahnuť výšku 500 eur. Dokonca, ak vás kontrola prichytí priamo pri čine, môžete dostať pokutu na mieste až do výšky 1000 eur.

Kontrolu nad dodržiavaním tohto zákona majú obce a Slovenská inšpekcia životného prostredia. Ak má niekto podozrenie, že v niektorej domácnosti sa používa zakázané palivo, môže tento fakt nahlásiť svojej obci. Pri prvom podnete obec zašle prevádzkovateľovi spaľovacieho zariadenia do piatich pracovných dní písomné upozornenie. V ňom ho informuje, že je podozrivý z porušenia zákona o ochrane ovzdušia a zároveň ho varuje, že pri ďalšom podnete bude vykonaná kontrola. Ak dôjde k opakovanému podnetu, obec požiada inšpekciu, aby vykonala kontrolu priamo na mieste.

Inšpektori majú právo vstúpiť do bytu alebo domu a vykonať kontrolu, pričom prevádzkovateľ je povinný umožniť im prístup. Ak nie je prevádzkovateľ známy, zodpovednosť za dodržiavanie zákona nesie vlastník objektu.

Je preto dôležité, aby ste si dôkladne skontrolovali, čím kúrite, aby ste sa vyhli pokutám a zároveň prispeli k zlepšeniu kvality ovzdušia v okolí.

Ivana Sladkovská

Autor článku Ivana Sladkovská

Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Obľúbené témy

vykurovacia sezóna

Toto ste už čítali?

Slováci zarábajú čoraz viac a to tlačí ceny nehnuteľností vysoko, myslí si expert

11. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci zarábajú čoraz viac a to tlačí ceny nehnuteľností vysoko, myslí si expert

Traja odborníci v oblasti realít pre Peniaze.sk povedali svoje predikcie na rok 2025. Rok 2025 je za rohom a trh s nehnuteľnosťami sa pripravuje na zásadné zmeny, ktoré môžu ovplyvniť... celý článok

Príďte na Reality EXPO 10. - 11. novembra

5. 11. 2024 | Redakcia

Príďte na Reality EXPO 10. - 11. novembra

Reality EXPO 2024 v Bratislave sľubuje jedinečnú príležitosť pre každého, kto sa zaujíma o realitný trh. V dňoch 10. a 11. novembra sa v Starej tržnici predstavia špičkoví odborníci,... celý článok

Boom novostavieb: Slováci nakupujú byty ako teplé rožky, hrozí im zdraženie

1. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Boom novostavieb: Slováci nakupujú byty ako teplé rožky, hrozí im zdraženie

Trh s novostavbami v Bratislave pokračuje v rekordnom raste už štvrtý štvrťrok po sebe. V treťom kvartáli 2024 sa predalo 485 nových bytov, čo predstavuje viac než trojnásobok oproti... celý článok

Tip na investíciu: Na túto nehnuteľnosť nepotrebujete hypotéku a jej cena raketovo rastie

24. 10. 2024 | Natália Stašíková

Tip na investíciu: Na túto nehnuteľnosť nepotrebujete hypotéku a jej cena raketovo rastie

Ak chcete investovať do nehnuteľnosti, no nechcete si brať hypotéku a k dispozícii máte len niekoľko tisíc eur, riešením je kúpa garáže. Takáto nehnuteľnosť si výborne drží hodnotu... celý článok

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

21. 10. 2024 | Ivana Sladkovská

Nehnuteľnosti na Slovensku čaká výrazné zdraženie. S kúpou by som neváhal, hovorí expert

Ak sa chystáte na predaj nehnuteľnosti, počkajte, no ak chcete kupovať, neváhajte ani minútu. Odborníkov sme sa pýtali, čo čaká slovenský realitný trh v roku 2025. Zvýšená DPH a znížené... celý článok