Ministerstvo dopravy nedávno predložilo vyhlášku, ktorá by mohla výrazne ovplyvniť ceny regulovaných nájmov na Slovensku.
Regulované nájomné v dôsledku toho môže vzrásť až 500-násobne, upozorňuje portál Aktuality.sk.Tento krok by mal priamy dopad na približne 60-tisíc bytov vlastnených štátom, obcami či vyššími územnými celkami, ktoré sú v súčasnosti prenajímané najmä mladým rodinám, jednorodičom, seniorom a niektorým štátnym zamestnancom. Týka sa to 56 000 bytov v rukách samospráv a 8 500 služobných bytov štátu.
Reštituentom spadne kameň zo srdca
Vyhláška, ktorú ministerstvo pripravilo a predložilo do medzirezortného pripomienkového konania, navrhuje výrazné zvýšenie cien za byty s regulovaným nájomným. V praxi by to mohlo znamenať, že nájomné v týchto nehnuteľnostiach by mohlo zdražieť až o 500 percent. Toto drastické zvýšenie by najviac pocítili práve zraniteľné skupiny obyvateľstva, ktoré tieto byty využívajú.
Vyhláška má zrušiť opatrenie Ministerstva financií Slovenskej republiky z 23. apríla 2008 č. 01/R/2008 o regulácii cien nájmu bytov (oznámenie č. 158/2008 Z. z.) v znení opatrenia z 25. septembra 2008 č. 02/R/2008 (oznámenie č. 372/2008 Z. z.) a opatrenia z 1. decembra 2011 č. 01/R/2011 (oznámenie č. 445/2011 Z. z.). Teda skupina ľudí, ktorá nájomné domy získala v reštitúcii, si bude môcť naozaj vydýchnuť. Rezort dopravy v dôvodovej správe uvádza, že „maximálna cena ročného nájmu určená týmto (súčasne platným, pozn. red.) opatrením sa už nebude vzťahovať na byty vrátené ich vlastníkom v rámci reštitúcií. “
Ministerstvo dopravy v materiáli uvádza, že hodnota bytu sa zvyšuje o technické zhodnotenie, pričom zvýšenie hodnoty bytu sa vykoná až po dokončení týchto úprav. To znamená, že ak dôjde k modernizácii alebo iným technickým vylepšeniam bytu, jeho hodnota a teda aj nájomné môže výrazne narásť.
Ďalším významným bodom vyhlášky je možnosť prenajímateľa, čiže štátu alebo samosprávy, zvýšiť cenu nájmu bytu dohodnutú v nájomnej zmluve oproti predchádzajúcemu kalendárnemu roku najviac o 20 percent. Táto úprava sa však nevzťahuje na nové kontrakty. Ako však podotýkajú Aktuality, nájomné zmluvy v tomto type nehnuteľností sa často uzatvárajú na dobu určitú, čo znamená, že k zvýšeniu nájmu môže dôjsť náhle a bez dostatočného varovania.
Byty policajtov môžu radikálne zdražieť
V súčasnosti sa vyhodnocuje pripomienkové konanie k návrhu. Ministerstvo vnútra žiada prehodnotiť a znížiť navrhované maximálne ceny ročného nájmu v služobných bytoch. Úprava regulovaného nájomného by sa totiž dotkla mnohých policajtov, ktorí už dnes bojujú o vyššie platy a zvýšenie nájomného by podľa ministerstva situáciu ešte zhoršilo.
„Z dôvodu súčasného poddimenzovaného stavu Policajného zboru upozorňujeme na navrhované neúmerné zvýšenie ceny nájmu v služobných bytoch skolaudovaných pred rokom 2000 a obzvlášť v bytoch skolaudovaných po roku 2001. Zmena v cene nájomného v služobných bytoch na základe navrhovanej vyhlášky môže pôsobiť demotivačne, čo môže mať za následok negatívny vplyv na záujem o povolanie v Policajnom zbore,“ vysvetľuje rezort.
Viaceré pripomienky mala Únia miest Slovenska. ÚMS požaduje, aby sa do materiálu doplnilo ustanovenie, že maximálnu cenu ročného nájmu bytu podľa paragrafu 1 možno navýšiť o sumu schváleného príspevku do fondu prevádzky, údržby a opráv (FPÚO), ktorý je vlastník bytu povinný uhrádzať podľa osobitného predpisu.
ÚMS argumentuje tým, že výška príspevkov do FPÚO a správcovských poplatkov často prevyšuje samotné nájomné. V dôsledku toho musia obce a mestá často doplácať na opravy a správu z vlastných rozpočtov, čo predstavuje značnú finančnú záťaž. Preto ÚMS žiada, aby vyhláška umožnila prenajímateľom reagovať na tieto vyššie náklady. Obce a mestá sa obávajú, že bez možnosti zvýšiť nájomné o príspevky do FPÚO a správcovské poplatky nebudú schopné pokryť všetky náklady spojené s prevádzkou a údržbou bytových jednotiek. Toto by mohlo mať negatívny dopad na kvalitu bývania a finančnú stabilitu miestnych samospráv.
ÚMS zároveň zdôrazňuje, že prípadné zvýšenie nájomného by malo byť obmedzené, aby nedošlo k neprimeranému finančnému zaťaženiu nájomníkov. Navrhuje preto, aby maximálne možné navýšenie nájomného bolo obmedzené na 70 percent nad rámec schváleného príspevku do FPÚO.
Pre zaujímavosť, generálnej prokuratúre a rezortu kultúry v materiáli prekážali gramatické chyby.
Vyhláška rezortu dopravy určuje maximálnu výšku nájomného, teda samosprávy a ďalší majitelia nájomných domov si budú musieť sami vypočítať, či a o koľko reálne zdvihnú výšku nájomného. Zároveň ostáva otvorená otázka správcovských poplatkov a príspevkov do fondov. Ak parlament schváli návrh v súčasnej podobe, mal by začať platiť od 1. januára 2025.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.