V porovnaní s rokom 2022 sme zaznamenali pokles
Napriek tomu, že pri porovnávaní prvého a druhého štvrťroka 2023 môžeme sledovať mierny nárast, v porovnaní s minulým rokom sú ceny nižšie. Potvrdzujú to aj štatistiky Eurostatu, ktoré ukazujú, že ceny domov boli v druhom štvrťroku 2022 o 1,1 % vyššie. Presný opak sa udial pri nájmoch, ktoré boli v druhom štvrťroku minulého roka nižšie až o 3 %.
Prudký nárast cien bytov
V rokoch 2010 a 2011 boli ceny nájomného a bývania takmer rovnaké. Zlom nastal po druhom štvrťroku 2011, keď sa ceny začali vyvíjať odlišne. Ceny bytov spočiatku výrazne klesli. V rokoch 2012 až 2017 boli v porovnaní s cenami nájomného výrazne nižšie. Následne začali stúpať nekontrolovateľne, pričom mierny, ale nie príliš výrazný pokles sme mohli zaznamenať v druhej polovici roka 2022.
Podľa Eurostatu boli ceny nájomného pomerne stabilné. Občas sa vyskytol menší výkyv, ale inak sa vyvíjali postupne a plynule.
Krajiny s najvýraznejším rastom cien
Medzi rokmi 2010 a druhým štvrťrokom 2023 sa ceny bytov zvýšili o 46 % a ceny nájomného o 21 %. Zvýšenie pritom zaznamenalo 20 z 27 krajín Európskej únie.
Najvýraznejší rast cien bytov nastal v:
- Estónsku (+211 %),
- Maďarsku (+180 %),
- Litve (+152 %),
- Lotyšsku (+144 %),
- Česku (+122 %),
- Luxembursku (+120 %),
- Rakúsku (+120 %).
V rámci nájomného bol najväčší rast v týchto krajinách:
- Estónsko (+208 %),
- Litva (+168 %).
Niektoré krajiny zaznamenali aj pokles
Niekoľko krajín EÚ zaznamenalo aj pokles. V cenách bytov to bolo Grécko (-14 %), Taliansko (-8 %) a Cyprus (-3 %). Pokles cien nájomného zaznamenala len jedna krajina – Grécko, kde došlo k zníženiu o 21 %.
Ako je na tom Slovensko?
Slovensko sa v štatistikách umiestňuje približne v strede rebríčka, pričom najvyšší rast bol zaznamenaný najmä v cenách bývania, ktoré vzrástli približne o 80 %. Rast cien nájomného bol oveľa nižší, dosahujúc menej ako 20 %.
Hoci všeobecné štatistiky z Eurostatu nie sú veľmi pozitívne, najnovšie informácie z realitného trhu by mohli potešiť každého, kto uvažuje o kúpe nehnuteľnosti. Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) totižto dochádza k výpredaju, ktorý môžeme sledovať už od prvého kvartálu tohto roka. V tom čase bola priemerná cena za meter štvorcový 2 556 eur, zatiaľ čo na konci štvrtého kvartálu 2022 sa pohybovala na hodnote 2 661 eur.
Pokles cien pokračoval aj v druhom kvartáli, kedy cena klesla na 2 498 eur za meter štvorcový. Aj keď sa môže zdať, že poklesy nie sú príliš výrazné, ide o priemerné ceny, ktoré berú do úvahy celé Slovensko. V praxi to znamená, že ich môžu navyšovať niektoré drahé oblasti, kde ceny neklesajú ani v časoch najväčších výpredajov. Skvelým príkladom je okres Bratislava I.
Najväčšie medziročné zlacnenie medzi tretím kvartálom roka 2023 a rokom 2022 zaznamenala Banská Bystrica, kde klesla priemerná predajná cena 2-izbových bytov o 43 000 eur. Výrazné zlacnenie postihlo aj Košice III, kde došlo k poklesu o 25 000 eur, a Bratislavu II, kde 2-izbové byty zlacneli tiež o 25 000 eur.
Výpredaj následne zasiahol aj trojizbové byty. Ich ceny spadli ešte výraznejšie. Najväčší prepad bol v okrese Bratislava III, a to o 51 000 eur. Hneď po ňom nasledovali Košice IV so zlacnením o 40 000 eur a Bratislava II, kde došlo k zníženiu cien o 33 000 eur.
Presný opak, čiže zdraženie, postihlo len okres Bratislava I, kde sa ceny zvýšili o 55 000 eur.
Pád cien spôsobilo viacero faktorov
Zvyšovanie cien nehnuteľností na Slovensku spôsobila kombinácia viacerých faktorov, pričom najvýraznejším bol rozhodne rast inflácie. Ceny nehnuteľností sa nezadržateľne zvyšovali, čo podporoval aj vysoký dopyt a nízke úrokové sadzby hypoték.
Približne v roku 2021 sa z ponúk slovenských bánk vytratili úvery s úrokom pod 1 %, čo spustilo zdražovanie nielen nových, ale aj starších hypoték. To malo veľký vplyv na ochladenie realitného trhu. Ľudia prejavovali menší záujem o nehnuteľnosti, aj napriek tomu, že mnohí potrebovali nové bývanie.
Trh s nehnuteľnosťami sa na chvíľu zastavil. Ceny sa nepohybovali ani smerom hore, ani dole. Keď sa po určitom čase opäť rozhýbal, sumy začali výrazne klesať. Niekde len o zopár tisíc eur, inde až o desiatky.
Aktuálne sa nachádzame v období, keď ceny nehnuteľností každým dňom klesajú. Ako sa však celá situácia vyvinie, nevedia predpovedať ani odborníci. Mnohí však očakávajú, že pokles bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch.
Na akú profesiu sa hodíte?
- Priradíme vás k jednému z 16 osobnostných typov
- Detailne popíšeme váš typ osobnosti
- Vybereme povolania, pre ktoré sa hodíte