Stali ste sa dedičom, chcete si obstarať nehnuteľnosť, potrebujete zrealizovať prevod nehnuteľnosti do vlastníctva, chcete sa rozviesť a riešite výživné, máte spory so susedmi, chystáte sa založiť spoločnosť alebo len potrebujete autorizovať zmluvu....Ak máte otázky v týchto, či iných právnych oblastiach, neváhajte a opýtajte sa bezplatne v našej Právnej poradni.
Vstup do Právnej poradne
Chcetesi obstarať nehnuteľnosť a pri hľadaní vhodného finančného produktu nazískanie prostriedkov ste narazili na problém? Neváhajte a opýtajte sav našej poradni Financovanie bývania!
Vstup do poradne Financovanie bývania
Úroky z omeškania podľa Obchodného zákonníka
|
Otázka:
Dobrýdeň, mam otázku ohľadom úrokov z omeškania pri úhrade faktúry. Vočidlžníkovi evidujem pohľadávku z neuhradenej faktúry za obdobie roka2004. V roku 2008 mi dlžník pohľadávku písomne uznal, kde zároveň vpísomnom uznaní uvádza vetu "Nárok na úroky z omeškania akceptujemevýhradne v zmysle zákona, pričom budú uhradene spolu s dlžnou sumou."Dlžník je momentálne v konkurze a prebieha prihlasovanie pohľadávok.
MOJA OTAZKA ZNIE: Mám si prihlásiť do konkurzu úroky z omeškania:
- podľa zákona kedy vznikla pohľadávka alebo
- podľa zákona, kedy pohľadávka bola uznaná
- alebo podľa aktuálneho zákona?
Vpredošlom znení obchodného zákonníka 513/1991 je uvedené v §369 pokiaľnie sú úroky zmluvne dojednané, tak úroky z omeškania sú o 10% vyššienež je základná úroková sadzba NBS, a v poslednom novelizovanomobchodnom zákonníku je uvedené "Ak je dlžník v omeškaní so splnenímpeňažného záväzku alebo jeho časti, je povinný platiť z nezaplatenejsumy úroky z omeškania dohodnuté v zmluve. Ak úroky z omeškania nebolidohodnuté, dlžník je povinný platiť úroky z omeškania podľa predpisovobčianskeho práva.".
Novelizovaný Občianskyzákonník hovorí §517 (2) Ak ide o omeškanie s plnením peňažného dlhu,má veriteľ právo požadovať od dlžníka popri plnení úroky z omeškania,ak nie je podľa tohto zákona povinný platiť poplatok z omeškania; výškuúrokov z omeškania a poplatku z omeškania ustanovuje vykonávacípredpis. Predpokladám, že vykonávacím predpisom sa rozumie rozhodnutiesudu.
Prosím Vás, aké úroky z omeškania môžempočítať? Zo zákona kedy vznikla pohľadávka, zo zákona, kedy uznaldlžník záväzok, alebo z aktuálneho novelizovaného zákona. Ďakujem zaodpoveď.
Odpoveď:
Dobrýdeň. Pokiaľ sa Váš právny vzťah spravuje Obchodným zákonníkom (obajaúčastníci zmluvy sú podnikatelia a právny vzťah pri vzniku sa týkal ichpodnikateľskej činnosti), použije sa pre účely stanovenia úrokov zomeškania právna úprava Obchodného zákonníka.
Výška úrokov zomeškania ako i nárok na úroky z omeškania upravuje § 369 Obchodnéhozákonníka. Vo Vašom konkrétnom prípade Vám vznikol nárok na úrok zomeškania odo dňa splatnosti faktúry. Preto bude rozhodujúce,kedy sa stala faktúra splatnou. Bude potrebné prihliadať na právnuúpravu v tomto čase. Podľa tohto ustanovenia platí, že ak je dlžník vomeškaní so splnením peňažného záväzku alebo jeho časti, je povinnýplatiť z nezaplatenej sumy úroky z omeškania určené v zmluve, inak o 10% vyššie, než je základná úroková sadzba Národnej banky Slovenskauplatňovaná pred prvým kalendárnym dňom kalendárneho polroka, v ktoromdošlo k omeškaniu.
Základná úroková sadzba Národnej bankySlovenska platná v prvý kalendárny deň kalendárneho polroka, v ktoromdošlo k omeškaniu, sa použije počas celého tohto polroka. Musíte siteda zistiť na stránke www.nbs.sk výšku úrokovej sadzby. Podľa tohtourčíte výšku úrokov z omeškania. Vo Vašom prípade sa nemusíte tedazaoberať vykonávacím predpisom, nakoľko nárok na úroky z omeškaniavznikol pred 15.01.2009 (t.j. dátum odkedy platí novela Obchodnéhozákonníka). V zmysle prechodných ustanovení k tejto novele - § 768fObchodného Zákonníka platí, že ustanovenia účinné od 15. januára 2009sa nevzťahujú na omeškanie, ktoré vzniklo pred 15. januárom 2009. Odsvojho dlžníka teda požadujte a v konkurze uplatníte úrok z omeškaniaod prvého dňa nasledujúceho po splatnosti faktúry.
Miroslava Hrášková
V článkoch sa najradšej venuje problematike daní, dávok a dôchodkov. Okrajovo spracováva aj oblasť financovania bývania, termínovaných vkladov a sporenia. Vyštudovala hospodársku politiku na ekonomicko-právnej fakulte Masarykovej... Ďalšie články autora.