Stavebné sporenie: spôsob ako efektívne sporiť

Lenka Šenkýřová | rubrika: Článok | 6. 4. 2010
Pre každého, kto si chce pravidelne sporiť pomerne malé čiastky a neplánuje využitie peňazí skôr ako o šesť rokov, nie je nič výhodnejšie ako stavebné sporenie.
Stavebné sporenie: spôsob ako efektívne sporiť

Zdroj: Shutterstock

V čom spočíva stavebné sporenie a aké poskytuje výhody, si objasníme v nasledujúcich riadkoch.

Čo je stavebné sporenie

Stavebné sporenie je druh veľmi výhodného sporenia podporovaný ročnou štátnou prémiou. Je určené pre každého, kto si chce zadovážiť, zrekonštruovať alebo zmodernizovať nehnuteľnosť. Po 6 rokoch je však možné využiť nasporené finančné prostriedky ľubovoľne, bez dokladovania účelovosti ich použitia. Zhliadnite, aká je súčasná ponuka stavebných sporení: Porovnanie stavebného sporenia.

Na čo všetko je možné použiť stavebné sporenie pred uplynutím 6 rokov sporenia:

 

  • kúpu alebo výstavbu bytu alebo rodinného domu,
  • stavebné úpravy a modernizáciu bytu alebo rodinného domu,
  • kúpu stavebného pozemku a prípravu na výstavbu rodinného domu vrátane vybavenia,
  • nadobudnutie vlastníctva pozemku, na ktorom sa už nachádza rodinný alebo bytový dom,
  • kúpu nebytových priestorov v bytovom dome a ich prestavbu na byt,
  • zateplenie bytového domu a novú fasádu,
  • nový výťah alebo opravu a modernizáciu súčasného,
  • úhradu podielu bytovému družstvu na účel nadobudnutia bytu,
  • prestavbu nebytových priestorov na byt,
  • územnú alebo projektovú dokumentáciu na stavebné účely.

Princíp fungovania stavebného sporenia

Stavebné sporenie je založené na myšlienke, že sporiteľ si svojimi vkladmi nasporí časť prostriedkov, ktoré potrebuje na zlepšenie svojho bývania, pričom sa mu na účet pripisuje štátna prémia a úroky. Výhodou je, že nie je nevyhnutné platiť pravidelne každý mesiac. Prostriedky je možné odvádzať na účet v stavebnej sporiteľni kedykoľvek počas roka a v akýchkoľvek čiastkach.

Výhodný stavebný úver s nízkou a nemennou úrokovou sadzbou na zveľadenie svojho bývania je možné získať v druhej fáze, štandardne po šiestich rokoch sporenia (V porovnaní úverov zo  stavebného sporenia zistíte, aké sporiteľne poskytujú úrokové sadzby). Ak sporiteľ nebude mať o stavebný úver záujem, môže ďalej pokračovať v sporení a o stavebný úver požiadať neskôr, prípadne môže zmluvu o stavebnom sporení vypovedať. Ak sporiteľ nemá nasporenú potrebnú sumu alebo nesplnil inú podmienku na pridelenie stavebného úveru, môže čerpať takzvaný medziúver.

Medziúver

Ide o formu úveru, ktorú môže sporiteľ využiť skôr, ako mu vznikne nárok na pridelenie riadneho stavebného úveru. Požiadať oň môže okamžite po podpísaní zmluvy, musí byť ale pripravený na vyšší úrok. Medziúver slúži na preklenutie doby, ktorá sporiteľovi chýba do získania nároku na riadny úver. Z neho sa splatí medziúver a ďalej už sporiteľ spláca sporiteľni iba riadny úver s nižšími úrokmi. Porovnanie medziúverov nájdete tu.

Štátna prémia

Štátna prémia sa pripisuje na účet stavebného sporenia raz ročne a môže ju získať každý občan bez ohľadu na dosiahnutý vek. Štátna prémia nepodlieha dani z príjmu a zvyšuje nasporenú sumu na účte stavebného sporenia. Pre rok 2010 je opatrením Ministerstva financií SR č. 360 / 2009 určená štátna prémia vo výške 12,5% z ročného vkladu, najviac v hodnote 66,39 €.

K vkladom a štátnej prémii sa každoročne pripisujú aj úroky. Získať ich možno z vkladov a štátnej prémie a ich výška môže byť až 2 % ročne.

Hodnotiace číslo

Je azda najtajomnejším číslom sveta stavebného sporenia. Hodnotiace číslo zohľadňuje výšku a pravidelnosť vkladov, dobu sporenia a prípadné mimoriadne vklady. Dosiahnutie jeho určitej hodnoty môže byť jednou z podmienok pre pridelenie riadneho úveru. Nedostatkom je, že každá stavebná sporiteľňa ho počíta s miernymi rozdielmi, takže sporiteľ môže mať ťažkosti zistiť, ako na tom je. Sporiteľňa by informácie o stave hodnotiaceho čísla mala na požiadanie poskytovať.

Kto môže využívať stavebné sporenie

  • fyzická osoba s trvalým pobytom na území SR, môže sa jednať aj o cudzieho štátneho príslušníka s trvalým pobytom na území SR
  • právnická osoba so sídlom na území SR alebo fyzická osoba - podnikateľ s trvalým pobytom na území SR. 

Výhody stavebného sporenia

Stavebné sporenie ponúka zaujímavé zhodnotenie a výnos s vylúčením rizika. Výhodou stavebného sporenia je to, že je podporované štátom formou štátnych prémií. Po splnení stanovených podmienok sporiteľ  získava právny nárok na výhodný stavebný úver.

Kto poskytuje stavebné sporenie

Stavebné sporiteľne sú na Slovensku celkom tri:

Úročenie vkladu, úroky stavebného úveru, minimálna nasporená suma, poplatok za vedenie účtu, rozsah cieľovej sumy a iné podmienky nájde sporiteľ  u konkrétnych produktov stavebného sporenia. Ponuky jednotlivých stavebných sporiteľní sa líšia a rozdiely možno nájsť najmä v poplatkovej politike, nadštandardných ponukách poistení, zľavách pre mládež, prípadne v kvalite a rozsahu poradenských služieb. 

Lenka Šenkýřová

 Ďalšie články autora.

Najvýhodnejšie cestovné poistenie

Chcem sa poistiť

Naša online kalkulačka vám umožní porovnať ceny a podmienky rôznych poisťovní, aby ste mohli cestovať bez starostí.

Porovnajte si ponuky, vyberte tú najvýhodnejšiu a ušetrite.

Ušetrite na hypotéke a životnom poistení alebo s nami sporte a zarobte viac. Nechajte si od nás porovnať ponuky a vyberte si tú najvhodnejšiu pre vás.

Páčil sa vám článok?

0
ÁnoNie
Vstúpiť do diskusie
V diskusii je celkom 0 komentárov

Toto ste už čítali?

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

20. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Vláda schválila ceny energií na rok 2025

Slovenská vláda prijala významné opatrenie, ktoré má zabezpečiť stabilitu cien elektriny pre domácnosti v roku 2025. Schválením všeobecného hospodárskeho záujmu sa cena elektriny udrží... celý článok

Ceny plynu čaká raketový nárast. Hrozí plynová kríza, naznačuje premiér Fico

19. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Ceny plynu čaká raketový nárast. Hrozí plynová kríza, naznačuje premiér Fico

Ceny plynu na Slovensku smeruje k výraznému nárastu. Domácnosti sa musia pripraviť na prudké zdražovanie energií, ktoré môže zasiahnuť najmä vykurovanie a ohrev vody. Regulačný úrad... celý článok

Slováci zarábajú čoraz viac a to tlačí ceny nehnuteľností vysoko, myslí si expert

11. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Slováci zarábajú čoraz viac a to tlačí ceny nehnuteľností vysoko, myslí si expert

Traja odborníci v oblasti realít pre Peniaze.sk povedali svoje predikcie na rok 2025. Rok 2025 je za rohom a trh s nehnuteľnosťami sa pripravuje na zásadné zmeny, ktoré môžu ovplyvniť... celý článok

Príďte na Reality EXPO 10. - 11. novembra

5. 11. 2024 | Redakcia

Príďte na Reality EXPO 10. - 11. novembra

Reality EXPO 2024 v Bratislave sľubuje jedinečnú príležitosť pre každého, kto sa zaujíma o realitný trh. V dňoch 10. a 11. novembra sa v Starej tržnici predstavia špičkoví odborníci,... celý článok

Boom novostavieb: Slováci nakupujú byty ako teplé rožky, hrozí im zdraženie

1. 11. 2024 | Ivana Sladkovská

Boom novostavieb: Slováci nakupujú byty ako teplé rožky, hrozí im zdraženie

Trh s novostavbami v Bratislave pokračuje v rekordnom raste už štvrtý štvrťrok po sebe. V treťom kvartáli 2024 sa predalo 485 nových bytov, čo predstavuje viac než trojnásobok oproti... celý článok