Okamžité platby sú u Slovákov veľmi obľúbené a čoskoro budú povinné pre všetky banky. Ich najväčšou výhodou je, že peniaze máte na účte doslova okamžite po zadaní platby u platobného partnera. Vedeli ste však, že môžete posielať len určité sumy? Záleží od vašej banky a aj od toho, či používate osobný alebo podnikateľský účet.
Podľa NBS je limit na okamžité platby stanovený na 100 000 eur. Nie je však dobré orientovať sa podľa tohto čísla, pretože každá banka si tento liit môže určiť podľa seba. Limity sa môžu líšiť aj v rámci jednej banky, záleží od typu účtu a aj od spôsobu, akým peniaze posielate. Z tohto dôvodu by si mal každý, kto plánuje poslať väčšiu sumu, vopred overiť aktuálny limit vo svojej banke, aby sa vyhol prekvapeniu v podobe oneskorenej platby. Ak suma presiahne stanovený limit, príkaz bude spracovaný ako bežná štandardná platba, čo predĺži čas prevodu.
Aké sú limity na okamžité platby
Pre fyzické osoby nastavili niektoré z najväčších slovenských bánk limity pre okamžité platby. Vo VÚB banke a Slovenskej sporiteľni je tento limit 5 000 eur, zatiaľ čo Fio banka umožňuje okamžitý prevod do výšky 4 000 eur. Naopak, Tatra banka a Raiffeisen limitujú jednorazovú okamžitú platbu na 3 000 eur. Tatra banka tiež zaviedla pri svojej službe Viamo limit 1 000 eur na jednu platbu a rovnaký limit aj na celkové denné transakcie.
Limity pre firmy sú omnoho vyššie. Napríklad Slovenská sporiteľňa ponúka denný limit na úrovni až 50 000 eur a VÚB banka až do výšky 100 000 eur. Firemný banking v Tatra banke zase zohľadňuje interné podpisové pravidlá, čím sa riadi výška schválených okamžitých platieb. Tieto rozdiely v limitoch reflektujú zvýšené potreby podnikov pri realizácii väčších transakcií.
Slovenská banková asociácia, EPC (European Payments Council)
Od budúceho roka sú povinné
Od januára 2025 nastane zásadná zmena v oblasti okamžitých platieb. Všetky banky v eurozóne budú musieť povinne prijímať SEPA okamžité platby, čo znamená, že finančné prostriedky budú prevedené v priebehu niekoľkých sekúnd. Tento krok bude uplatnený na základe Nariadenia o SEPA okamžitých platbách, ktoré kladie dôraz na zjednotenie platobných procesov a bezpečnosť. Zatiaľ čo prijímanie platieb sa stane povinnosťou už v januári, banky budú musieť od októbra 2025 povinne poskytovať aj odosielanie týchto platieb. Okrem toho je v nariadení stanovené, že poplatky za okamžité platby nesmú presiahnuť bežné poplatky za klasické prevody. V krajinách mimo eurozóny začne povinnosť okamžitých platieb až od roku 2027.
Implementácia SEPA okamžitých platieb vyžaduje moderné a robustné systémy, ktoré zabezpečia nepretržitý chod a odolnosť voči kybernetickým hrozbám. Slovenská banková asociácia (SBA) uvádza, že okamžité platby predstavujú bezpečný a rýchly spôsob realizácie bezhotovostných prevodov, čo môže zároveň zlepšiť prehľad o osobných financiách a obmedziť potrebu používania hotovosti. Marcel Klimek zo SBA poukazuje na to, že tento systém posilňuje aj konkurencieschopnosť bánk a rozširuje digitálne možnosti pre klientov.
Slováci milujú okamžité platby
Na Slovensku majú okamžité platby čoraz väčší úspech. V roku 2023 sa ich uskutočnilo až 39 miliónov s celkovou hodnotou 11,2 miliardy eur, čo predstavuje 14,3 % z celkového počtu SEPA platieb na Slovensku. Tento podiel rastie, a začiatkom roka 2024 dosiahol už 15 %. Očakáva sa, že vďaka rozšíreniu služby bude počet okamžitých platieb ešte rásť. Niektoré slovenské banky ponúkajú okamžité platby už od februára 2024, no zatiaľ nie sú povinné. To sa zmení v roku 2025.
Okamžité platby sú nielen rýchlejšie, ale prinášajú aj väčšiu bezpečnosť a pohodlie pre klientov. Tento krok smerom k digitalizácii finančných služieb robí zo Slovenska súčasť širšej európskej iniciatívy, ktorá si kladie za cieľ zlepšiť komfort zákazníkov a zjednotiť platobné procesy naprieč eurozónou.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.