Dostanú dnešní pracujúci slušné dôchodky? Jeden z najuznávanejších odborníkov na dane a odvody na Slovensku Jozef Mihál má vážne obavy. V najnovšom príspevku na sociálnej sieti hovorí o deštrukcii druhého piliera.
V ohrození sú dôchodky dvoch miliónov ľudí
„Krátko po voľbách, v ktorých si občania demokraticky zvolili koalíciu SMER - HLAS - SNS, táto koalícia znížila príspevky do druhého piliera z 5,5 % na 4 %. Len za rok 2024 tak oberú všetkých sporiteľov o 360 000 000 eur. Keďže ani to im nestačí, pripravujú ďalšie zníženie príspevkov len na 3 % ... K tomu sa chystá otvorenie druhého piliera a zrušenie automatického vstupu mladých,“ vyratúva odborník s tým, že by to ohrozilo dôchodky pre dva milióny sporiteľov v druhom pilieri.
Reaguje tak na informácie, ktoré priniesla opozičná strana PS na tlačovej besede. Materiály z rezortu financií podľa PS počítajú s tým, že okrem zníženia odvodu do 2. piliera vláda zvýši živnostníkom odvody a zvýši daň z príjmov pre právnické osoby. Vládna koalícia sa k plánom doposiaľ nevyjadrila, no ako podotýka Denník N, zrejme nejde o finálnu podobu konsolidačného balíčka. Minister financií Ladislav Kamenický pracuje na úsporných opatreniach, ktoré majú naliať do štátnej kasy sumu 1,4 miliardy.
„Osobne očakávam aj zrušenie tzv. programového výberu, kedy si väčšina sporiteľov pri odchode do dôchodku mohla vybrať všetky svoje druhopilierové úspory. Namiesto toho si budete môcť vybrať z ponúk dvoch (číslom 2) životných poisťovní, ktoré vám v ťažkej konkurencií ponúknu 20 (no dobre, 30) eur mesačne,“ varuje Mihál.
Programový výber využíva viac ako 90 % sporiteľov v druhom pilieri. Nárok naň však majú len sporitelia, ktorí dosiahnu určitú sumu dôchodku. Často ide o sumy v desaťtisícoch eur, no mohlo to byť viac. Mihál upozorňoval na demontáž druhého piliera opakovane, vlády Roberta Fica podľa neho tento systém ničili „salámovou metódou“. Zásahy predošlých vlád skutočne okresali nielen vklady, ale aj výnosy.
„Klasika. Namiesto vylepšovania sporenia na dôchodok, nás čaká jeho ďalšia likvidácia. Po nás potopa - hlavne, že bude ako prefinancovať dvojmiliardovú dieru v rozpočte Sociálnej poisťovne,“ nedáva si expert servítku pred ústa.
Štát nemá peniaze
Je zjavné, prečo to koalícia robí - analytici už dávno upozorňujú, že štát nemá peniaze na štedré trináste dôchodky, dokonca nemá peniaze ani na dvanáste dôchodky a musí si požičiavať. Súčasní dôchodcovia tak dostanú štedré príspevky. No ak sa vláda uchýli k ďalšiemu okýpteniu druhého piliera, čakajú budúcich dôchodcov skutočne ťažké časy. Efekt sa však pravdepodobne prejaví až o desiatky rokov, keď súčasná vláda už dávno nebude pri moci.
Nie je totiž žiadnou novinkou, že slovenské obyvateľstvo starne a rodí sa málo detí. Ani migrácia nás nespasí. Ako uvádza Pravda, v súčasnosti na 3,6 milióna pracujúcich pripadá zhruba milión dôchodcov. Do roku 2050 to bude 2,9 milióna pracujúcich na 1,5 milióna dôchodcov. Na jedného dôchodcu tak budú pripadať dvaja pracujúci.
Súčasný 1. pilier, teda priebežný dôchodkový systém funguje zjednodušene tak, že pracujúci odvádzajú časť zarobenej sumy a tieto peniaze sa okamžite vyplácajú súčasným dôchodcom. Dnes sa na dôchodky „skladá“ viac ľudí, ako tomu bude o niekoľko rokov neskôr. Z tohto dôvodu vznikli druhý a tretí pilier, kde si Slováci môžu sporiť peniaze na dôchodok po vlastnej linke.
Analytici z projektu Dáta bez pátosu opakovane vláde vyčítajú, že sa sústredí na to, ako štátnu kasu naplniť, namiesto toho, aby riešila, ako ju nevyprázdňovať viac a viac. „Problém nie je v príjmoch, ale vo výdavkoch, páni financmajstri,“ zdôrazňujú analytici. Je podľa nich totiž možné, že veľmi rýchlo dopadneme ako Gréci.
Ivana Sladkovská
Šéfredaktorka portálu Peniaze.sk. Venuje sa najmä servisným ekonomickým témam štátnych dávok, dôchodkov a sociálnych výhod. Ďalšie články autora.